Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 11:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Dec 2014, 01:32 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Aparitia condensului se datoreaza pierderii etanseitatii carcasei. Doar la ceasornicar aveti sanse de rezolvare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2014, 18:02 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2014, 11:40
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc. Deci nu are legătură cu diferența de temperatura dintre cea a apei și cea a aerului? Dacă ceasul are garniturile în bună stare nu face condens nici dacă faci dus cu el la mana (apa calda), si nici după o baie în apa rece dintr-o piscina sau mare? Tocmai am cumpărat un ceas nou și nu as vrea sa îl stric dintr-o prostie. Este un Diver 300m certificat ISO.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2014, 22:56 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Am o propunere :D : luati un cear si punetiun cub de gheata pe fristal. Dupa 5-10 min inlaturati gheata, stergeti bine ceasul si vedeti daca este sau nu condens pe interiorul cristalului...



Toate cele bune


Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2014, 23:11 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Cred ca dormeam : a se citi ceas si cristal.

Scuze .

Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 15:16 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2014, 11:40
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc, tocmai încercam sa traduc în limba romana postul dvs. Am și eu o propunere: efectuați dvs experimentul și apoi comunicati-ne și noua rezultatul, domnule profesor.
Numai bine!

Cu stima,
Leo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 18:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Nu este un experiment,ci este o modalitate de a verifica etanseitatea ceasului.Este o procedura simpla si la indemana oricui pentru o asemenea verificare in lipsa unui instrument specializat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 20:00 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Am efectuat experimentu', acum ceva timp, cu citeva ceasuri.

Interesant este sa incerce fiecare...si apoi mai vorbim. :D



Toare cele bune

Nicu



Leo777 scrie:
Mulțumesc, tocmai încercam sa traduc în limba romana postul dvs. Am și eu o propunere: efectuați dvs experimentul și apoi comunicati-ne și noua rezultatul, domnule profesor.
Numai bine!

Cu stima,
Leo.

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 21:24 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2014, 11:40
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
În regula, mulțumesc. Chiar voi face aceasta verificare. Habar nu aveam despre aceasta metoda, este prima oara când aud despre ea, numai ca atunci când îți este "servita" c-un un aer superior și razandu-ti-se în nas, cred ca ai tot dreptul sa fii circumspect.
V-am urmat sfatul și am achiziționat un Citizen, d-le Claudiu, și nu vreau sa ii fac rău din neștiință, pentru aceasta am întrebat pe acest forum. Am un Longines Le Grand Classique placat cu Aur, automatic extraplat, de 9 ani, și dat fiind ca nu rezista nici la picăturile apa, cand ploua îl scot de la mana și îl bag în buzunar, ca sa fiu sigur ca nu pățește nimic. Și este în bună stare. Dacă este "de luat în ras" grija pentru ceas și neștiința , îmi pare rău că am deranjat cu întrebările mele.
Oricum, voi reveni aici cu rezultatul verificării în curând.
Toate cele bune!
Cu stima,
Leo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 21:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Domnule Leo, dupa o perioada de cateva luni in care zilnic am citit forumul va pot spune urmatoare lucruri. Aici sunt multi experti ce ofera informatii cu titlu gratuit, informatii care sunt destul de greu de gasit (cel putin in romana), asadar un pic de apreciere nu ar strica pentru timpul oferit de catre o persoana ce are si familie si loc de munca si care nu e platit sa ofere informatii bazate pe experienta.
Acuma ca sa fiu on topic, daca ceasul face condes pe cadran inseamna ca etansare este defectuasa (aici discutia poate sa genereze multe randuri, dar daca veti dori sa cititi un pic pe forum veti descoperi mai multe informatii legate de etansare si ceasuri diver) si trebuie eliminata apa (procedura ce se face in general de catre un ceasornicar). Sunt aproape convins ca si acel Longines ar putea sa reziste la o ploaie daca ar trece pe la un ceasornicar sa-i verifice etansarea (la urma urmei nu ne scarpinam in cap cand ploua si din experienta va zic ca foarte multe ceasuri mi-au rezistat la ploaie fara sa fie divere si fara sa rezulte condens pe sticla).
In speranta ca v-am fost util (sunt convins ca si colegul a sperat la fel) va salut cu respect.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Dec 2014, 22:09 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Informatia oferita de mine a avut ( are ) titlu informativ. Nu am vrut ca cineva sa se simta afectat.

Eu am facut testul, acum vreo 2 ani...Am un diver de 1000 m care nu a trecut de baraj. Acum : este din cauza faptului ca nu este etans, sau din cauza faptului ca aerul care a patruns ( cind am desfacut coronita ) era cu multa umezeala ?


Sanatate si s-auzim numai de bine !

Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Dec 2014, 19:09 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Sansele ca la un asemenea la un asemenea test cristalul sa se abureasca la un ceas diver,sunt mici. Faptul sa la tine Nicu,s-a aburit,inseamna ca la un moment dat a intrat putina umezeala. Posibil sa fi desfacut cheita in conditiile in care ceasul a fost udat,si ai desfacut cheita fara sa fi uscat ceasul in prealabil. Desemenea sansele ca aerul inconjurator sa contina asa multa umezeala incat ceasul sa abureasca la test sunt mici deasemenea. Poare dac ai facut acest lucru intr-o sauna,sau intr-un mediu asemanator.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2015, 16:40 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2013, 22:48
Mesaje: 5
Buna ziua.
Este normal sa se abureasca G-shock AW-591 cand il trec brusc de la caldura la temperaturi scazute (0 grade) ???
Mentionez ca s a aburit pe centrul sticlei si cand am revenit la o temperatura ridicata s i a revenit inediat la starea normala.
Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2015, 16:52 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
VEZI SUPRA.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2015, 15:49 
Neconectat

Membru din: 24 Apr 2013, 22:48
Mesaje: 5
Am citit ce s a scris anterior.am verificat cu un cub de gheata si un ceas seiko 5 nou rezistent la apa (50 metril) care pana acum nu a simtit picatura de apa.s a aburit si el.
Daca nu deranjez...mai sunt rezistene la apa sau trebuie sa le tin ca pe bibelouri?
Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2015, 16:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
In timp garnitura se uzeaza si nu mai etanseaza bine,astfel incat daca in clipa asta iti este etans ceasul nu ai putea garanta ca va fi la fel si peste 3 ani (exemplu fortuit si ma refer la ceasurile pana intr-o anumita categorie de pret si/sau mod de utilizare).

Asadar,ceea ce s-a scris mai sus este si experimentat si corect.

Eu iti sugerez sa mergi la un ceasornicar sau sa trimiti ceasul la domnul Claudiu (proprietarul forumului si ceasornicar de meserie) sa schimbe/unga gasniturile si sa se fata un test pentru a observa gradul de etanseitate.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România