Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iun 2020, 18:12 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Alex, ca intotdeauna esti uluitor!
Felicitari pentru achizitie si pentru initiative acesta.
Despre obiecte iti prezint opinia mea:
- ce mi-a atras atentia si m-a cucerit din prima a fost bucata de metal gradata. M-a dus gandul imediat dupa ce am citit TRUE COURSE si VAR EAST ca este un calculator de navigatie. Am vaslit pe internet si am identificat aceasta:"Navigational Computor computer Mk iii"
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1779434111
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... -454206197
E limpede ca a fost folosita de un navigator sau un non-flying pilot si, sincer sa fiu, chiar m-am simtit un pic emotionat cand am vazut un instrument de calcul folosit de navigatori care au zburat in alte vremuri. Eu lucrez cu "Jeppesen CR-3 Circular Flight Computer".
- o prinderea in lacatul de siguranta al unei chingi de parasuta sau de la centrura de siguranta;
- o brida pt fixare conducte sau acrosaje;
- capete metalice de imbinare de la conducte de flexibile pt.combustibil. Ar putea fi si de la instalatia hidraulica, dar, fiind folosite presiuni mai mari la actionari, cred ca erau conducte metalice. Pt identificare mai precisa trebuie desfacute piulitele si vazut cum era facuta solutia tehnica de etansare(daca era capat de conducta de cauciuc era sertizata direct pe capatul conductei iar daca era conducta metalica ar iutea fi vreo ruptura sau asa-numita "fusta" care se fixa pe capat apoi se etansa prin stangere);
- capatul de actionare al unui robinet, sau tija de deblocare pt tun sau alt armament;
- un element din ceva ce ar putea fi un aparat pneumatic, sau rotative. trebuie desfacut si lasata fantezia tehnica sa gaseasca o solutie.
Pt identificarea avionului….ar trebui niste seriale de la echipamente mai"serioase"(motoare, aparate de navigatie, control funtionare motor, pompe etc) care sa fie notate in livretul avionului.
Avand numarul avionului rezulta echipajul din ultimul zbor.
Bafta multa si astept cu deosebit interes continuarea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iun 2020, 20:26 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Wow, foarte interesante informatiile furnizate. O sa controlez candva si restul de piese, poate gasesc vreun cod sau marcaj util.
Pentru moment insa ma voi ocupa in continuare de ceas.

Am reusit sa desprind inelul distantier de pe mecanism si sa scot cadranul. Inelul distantier e important pentru ca reprezinta insertia capacului interior cu rol in protectia impotriva magnetismului.
In ciuda celor peste 75 de ani petrecuti in pamant, cadranul asa decolorat cum este arata inca bine.
Are mici exfolieri la ora 9 care urmeaza a fi retusate. O aplicare de lac incolor o sa-i mai improspateze culorile.

Imagine

mai important e faptul ca si-a pastrat picioarele de prindere:

Imagine

Mecanismul este insa compromis. Am reusit (sacrificand niste suruburi si asa ruginite) sa-l deschid dar nu am gasit decat roti dintate cu axe corodate sau complet lipsa. Balansul ar fi intr-o stare mai buna dar impactul (la prabusirea avionului) i-a distrus axul. Speram ca cel putin puntile sa poata fi reutilizate dar ma indoiesc ca va fi posibil.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 19 Iun 2020, 16:05 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Am dat carcasa la refacut dupa ce pe parcursul indreptarii anselor a aparut o fisuara la baza uneia din ele. Urmeaza sa fie lipita cu aliaj, retusata si placata cu rodiu. In 1-2 saptamani voi vedea ce a iesit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 19 Iun 2020, 23:04 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Victorie partiala.
Cu rabdare si mult degripant am reusit sa desprind rotile dintate si suruburile ruginite din punti. Toate filetele au ramas intacte. Mai trebuiesc curatate si placate, pe urma fiind gata pentru reutilizare.
Puntile sunt esentiale pentru ca reprezinta identitatea ceasului. Ele cuprinzand numele producatorului, calibrul, seria si in cazul de fata anul fabricatiei: `42.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 20 Iun 2020, 16:35 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Puntile cred ca pot fi recuperate. Dupa cele curetì bine,le dai un polish usor si le rodiezi. Vor iesi ca noi.
Foloseste creion cu fibra de sticla,este foarte ok.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 20 Iun 2020, 20:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Multumesc, asa o sa fac.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 30 Iun 2020, 21:57 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Intre timp, la sugestia lui Merlin, am luat legatura cu vanzatorul pieselor pentru a afla daca nu cumva a gasit si componente mai mari de gen motor, parti mai mari din fuselaj, pompe de la sistemul hidraulic etc. Toate aceste elemente au etichete proprii care sunt consemnate in reviziile periodice ale avionului.
Verificarea dosarele avioanelor pierdute in misiune in zona ar permite identificarea aeronavei cu pricina.
Din pacate zona e accesibila doar iarna, vara cautarea fiind ingreunata de vegetatia excesiva si o multime de capuse iar pana in prezent vanzatorul nu a gasit decat parti din carlinga.
S-ar putea ca alte parti sa fie gasite in viitor dar e la fel de posibil (in cazul in care avionul s-a dezintegrat in aer) ca restul de componente sa se fi raspandit pe o raza de zeci de kilometri si astfel greu/imposibil de gasit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 04 Iul 2020, 10:05 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Intre timp a fost pregatit cadranul:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 06 Iul 2020, 20:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Inca un pas inainte
Asa arata carcasa dupa refacere. Ansele au fost indreptate, fisura aparuta a fost cositorita iar portiunile intens corodate au fost incarcate cu metal. In final a fost placata cu rodiu. Arata acceptabil, petele ramase dandu-i autenticitate:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 06 Iul 2020, 23:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Felicitari Alex. A iesit super carcasa. Nu stiu cati ar fi rezistat tentatiei unei
restaurari muult mai invazive. Abia astept sa vad puntile....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 30 Iul 2020, 20:20 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Intre timp puntile au fost curatate si argintate, iar mecanismul a fost completat cu succes. I-am redat pana si functia de hacking seconds. :lol: Intrucat beneficiaza de un arc nou va trebui sa-i verific precizia si sa-l ajustez corespunzator.


Imagine


Mai raman cateva detalii sacaitoare si anume de procurat aratatoare si coroana dar vom trai si vom vedea. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 30 Iul 2020, 23:08 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Bravos!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 30 Iul 2020, 23:27 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2008, 20:49
Mesaje: 154
Localitate: Piatra Neamt
Felicitari! Sigur vei gasi ce-ti lipseste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 09 Aug 2020, 12:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Incet, incet, cu pasi mici dar repetati, incepe sa se inchege.
Aratatoarele sunt de productie personala (inspirate dupa original) iar coroana este provizorie. Inca nu am gasit/adaptat una potrivita dar mai caut.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 09 Aug 2020, 12:59 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Reamintesc starea initiala: :wink:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România