Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 12 Apr 2020, 18:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Buna ziua tuturor. Astazi am zis sa fac si eu o mica contributie forumului, cu una din piesele mele ceva mai "interesante".
Ceasul in cauza este un Caravelle Sea Hunter. Mereu mi-a placut marketingul American, nimic de mirare avand in vedere faptul ca ei sunt/au fost lideri in acest domeniu.
Sunt un mare fan al aproape tot ce se incadreaza in categoria "toolwatch vintage". Daca e vorba de o piesa obscura, cu atat mai bine.
Cateva piese contemporane acesteia, care imi vin in minte acum, ar fi Zodiac Aerospace GMT, Glycine Airman, Seiko 7005-8030, Bulova MIL-W-3818A si Seiko 6105-8110 "Captain Willard". Perioada razboiului din Vietnam nu prezinta atat de mult interes comparativ cu cea a celui De-al doilea Razboi Mondial pentru unii, dar este totusi o perioada interesanta unde creativitatea producatorilor a iesit la iveala impreuna cu ingeniozitatea conforma necesitatii de a produce un ceas robust, fiabil dar totusi dispozabil.
Caravelle era oferta de mijloc, accesibila, a brandului Bulova. Acest Caravelle este "fratele mai mic" al modelului Oceanographer produs de Bulova. Este de notat faptul ca Oceanographer-ul a fost la vremea sa o piesa impresionanta. In timp ce marea majoritate a producatorilor au adoptat un limbaj de design similar cu cel folosit de Rolex la Submariner. Carcasa Snorkel-ului era fabricata de acelasi producator care producea carcase si pentru Omega Moonwatch. Aceeasi poveste si cu cadranul. Cea mai importanta componenta a ceasului, mecanismul, a fost produs in house. Personal, reissue-ul de la acest model m-a dezamagit putin. Atentia la detalii specifica Bulova s-a pierdut intre timp.
Ei bine, acest ceas, fiind oferta de "mijloc" nu prezinta aceeasi atentie la detalii, cele doua fiind fabricate cu scopuri diferite. Am facut o mica paranteza pentru a arata ca Bulova era, pe vremuri, o companie respectabila in domeniul orologeriei.

Sub "capota" se gaseste un Bulova 11DP, numit Caravelle in acest caz, cu armare manuala. E un asa-zis "cal de bataie". Se observa balansul cu un singur reglaj cat si "Parashock-ul" Citizen, care da de gol mecanismul. Acesta este, de fapt, un Citizen 0241, folosit din motive evidente. Performanta e laudabila, +20 de secunde/zi, avand in vedere istoricul de service necunoscut. Caravelle a mai folosit o versiune a acestui mecanism, cu 7 rubine, dar nu in acest model.
Imagine

Cadranul a fost facut pentru a fi cat mai lizibil. Se observa o asemanare izbitoare cu modelele de Seiko contemporane. Tritium-ul, in acest caz, este original si in conditie foarte buna. Desigur, nu mai este functional, dar nu s-a "umflat", semn ca s-a avut grija de ceas si nu a intrat umezeala in el. Bezel-ul este tinut de un clips si se roteste in ambele directii, nu la fel de satisfacator in utilizare ca un bezel modern cu click spring.
Imagine

Se gasesc exemplare si mai bune decat cel prezentat de mine, la preturi decente. Nu e un ceas scump, nu e nici foarte interesant, dar reuseste sa prezinte niste vremuri total diferite. Ce ma mira este faptul ca recent i-a crescut exponential popularitatea. Mai multe articole spun ca ar fi din cauza asemanarii cu Rolex "Big Crown" Submariner 6538. Eu nu vad aceasta asemanare si cred ca popularitatea recent capatata se datoreaza rezistentei la apa de 666 de picioare, de aici si porecla "Devil Diver". Astept sa vand un alt ceas din colectie pentru a ii oferi acestuia un service corespunzator, impreuna cu un cristal nou.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 12 Apr 2020, 21:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Mai vad si eu pe aici o prezentare facuta cu pasiune. Sincere felicitari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 13 Apr 2020, 00:34 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari si multumiri si de la mine! Simplu si la obiect :)
Astfel de gesturi aduc plus valoare forumului......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 13 Apr 2020, 08:17 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Bravo! Se vede dupa nick ca esti baiat destept! :)

Mi-a facut placere sa citesc expunerea!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 13 Apr 2020, 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Orice review e binevenit si apreciat dar, sincer, nu am putut sa urmaresc textul din cauza pozelor. Poti face un resize, te rog?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 14 Apr 2020, 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Imi cer scuze in legatura cu imaginile, desi am folosit unealta de editare din imgur ulterior, cand am realizat asta, forumul luase deja pozele in forma lor precedenta. Din nefericire nu mai pot edita postul original dar am contactat un moderator in vederea rezolvarii problemei.
Va multumesc pentru aprecieri!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 15 Apr 2020, 15:19 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Nu am sa sterg toata postarea pentru ca imaginile sunt putin mai mari. Chiar ar fi pacat. :wink:

Multumim pentru prezentare.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 23 Apr 2020, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Felicitari pentru topic si pentru ceas. Chiar daca tocmai am iesit din sarbatoarea Pastelui, nu ma asteptam sa fie un topic gen "wistleblower" si sa dea poporul navala in Devil Diver ca in... Biserica.
La fel cum nu ma asteptam sa vad un Sea Hunter la noi.

Dar Caravelle este exact genul de marca cu care vrei sa incepi o colectie vintage. Iti ofera suficienta diversitate si calitate cat sa contrabalanseze lipsa unui buget croit pe tendintele din social media. Cu alte cuvinte, Caravelle te poate scapa de depresie zilele astea. Un fel "micro-brand" din anii 70', cu reteaua de distributie Bulova in spate.
Ori un alt fel de a spune: "Daca Bulova e o palarie prea mare, incercati Caravelle". Si am incercat si eu cateva...

Imagine

Probabil ca sunt mai bine de 10 ani de cand l-am gasit pe primul (o vacanta, un talcioc). Tin sa mentinonez din capul locului ca nu am nicio pasiune pentru Bulova dar imi plac teribil cross reference-urile in lumea ceasurilor (poate o sa explic mai pe larg, intr-o zi). In acest caz, Bulova-Citizen-Caravelle + producatorii externi. Iar pentru mine, esentiala a fost legatura cu Citizen, de care nu m-as putea satura.

Imagine

Aici, o poza de grup ce include un Beuchat (anii 90) cu un Miyota din familia 8200, aceeasi familie pe care o gasim, ceva mai devreme, si in Citizen 52-0110, de exemplu, si un Arhimede ce are trasaturi comune cu Caravelele - chiar si cele trapezoide auto, insa nu si cu Citizen.

Daca in anii trecuti, am maii adunat caravele (inclusiv ebose, piese, accesorii, etc.), in afara de cele doua divere auto (cu bezel si fara), spre rusinea mea, nu cred ca am luat la puratare vreunul.

Imagine

Iar in ultimii 3-4 ani, nu m-am mai ingrijit de ele, motiv pentru care cele mai multe sunt in continuare in stare de conservare.
Insa am cateva constatari ce probabil nu o sa le gasesti in alta parte..

1. Primele carcase au fost executate in Elvetia. Tot acolo a luat nastere si conceptul. Nu am deslusit producatorul insa am convingerea ca e aceeasi fabrica ce a executat carcasele pentru Calypsomatic.
Cadranele de prima generatie sunt marcate Waterproof insa exista si variante de tranzitie, Water Resistant (cadrane la a 2a generatie, deci) in carcase Swiss.

Imagine

2. Urmatoarea generatie de carcase a fost executata in Japonia. De fapt, cred ca intreg procesul de productie si asamblare s-a petrecut in fabricile Citizen.

3. Cadranele au fost executate doar in Japonia, cel mai probabil de Citizen. Felul in care acestea imbatranesc (vopseaua incepe sa se exfolieze pe margine, sina de minute incepe sa se stearga, etc.) sunt specifice cadranelor Citizen (anii 60-80).

4. Ultima generatie de carcase a fost produsa in Taiwan. Un fel de sacrilegiu inca din timpurile productiei dar nu o sa dezvolt aici.

Imagine

In imagine, milenisimul 1974, primit probabil la controlul calitatii, pe o carcasa fabricata in Taiwan.

5. Calcaiul lui Ahile al acestui model este chiar coroana. Una dintre piesele ce lipseste frecvent la ceasurile ramase in circulatie (si mie mi-ar prinde bine vreo 2-3). Au facut rabat la calitate pentru ca au ales varianta simpla de coroana, cu garnitura, si nu cea infiletata.

Aici un Technos ce foloseste aceeasi carcasa (cu alte marcaje, evident) si cu o coroana cu valva de heliu:
https://forums.watchuseek.com/f29/wts-technos-skin-diver-felsa-manual-wind-4694045.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 23 Apr 2020, 23:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru informatii.
Halucinant sertarul cu mai multe Challenge Diver la 150m .
Greu de gasit. :)

O intrebare care se ridica: cum se impaca armarea manuala cu un diver?
De ce nu au optat pentru automatice? Deja erau mecanisme disponibile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 24 Apr 2020, 00:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Superba completare, domnule timetwister. Colegul bonheur a spus bine ca aveti o colectie halucinanta, trebuie sa recunosc ca prima data la numeroasele Challenge Diver "mi-au fugit ochii".
Caravelle-ul e un ceas care "bifeaza toate casutele" pentru mine. Aveti mare dreptate, in special la partea cu modul in care social media influenteaza acest hobby.
Am observat si eu numeroasele variatii, inclusiv Modele 1970 cu textul water resistant, minutar si orar de type 2 si secundar de type 1.
Va multumesc mult pentru informatii. M-am documentat pe unde am gasit dar informatiile precizate de dumneavoastra nu le-am vazut nicaieri si ma bucur ca le-am gasit aici.
Am zis sa atasez o poza cu brosura aceasta care s-a vandut pe Ebay acum ceva timp, desi dateaza din 1970 apare un Sea hunter type 1 in reclama. La vremea sa, pentru 30 de dolari, a fost o oferta imbatabila, zic eu. Oceanographer-ul, fratele mai mare, era 55 de dolari.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 25 Apr 2020, 17:11 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Am si eu un Devil Diver...
Mecanism AS 1906, totul original... inclusiv bratara.
Secundarul este interesant...
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caravelle Devil Diver 666
MesajScris: 26 Apr 2020, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
mihaieros scrie:
Am si eu un Devil Diver...
Mecanism AS 1906, totul original... inclusiv bratara.
Secundarul este interesant...
Imagine


Chiar ca este interesant secundarul. Banuiesc ca a fost ales acest stil pentru a se potrivi cu bezel-ul GMT. Sa il purtati cu placere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România