Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Apr 2020, 16:58 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Tatăl meu are exact acest model de ceas:

https://www.chrono24.com/vostok/diving- ... 280045.htm

Precizia mecanismului Molnija e mai bună decât a tuturor ceasurilor pe care le-am avut eu vreodată, automatice sau mecanice. De 5 ani de când îl are, nu a depășit 10-12s/lună abatere.

Din păcate, la modelul acesta mi se pare supărătoare (și un minus la fiabilitate pe termen lung) combinația armare manuală+coroniță de filet.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 18:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ai mare dreptate Razvan legat de coronita pe filet +armare manuala.
In rest...postarea ta nu a facut altceva decat sa infinga si mai tare cutitul in rana :P - adica sa caut un Molnija de mana cum as vrea eu...
Dupa cum am scris, cele mai multe ceasuri de mana cu 3602/3 au de la 43mm in sus. Rarut in 43mm. Ce grosime are cel al tatalui tau? Pe site nu am reusit sa gasesc. Poate ii faci niste poze si le pui pe forum, te rog....
Sa dau aprox. 270 euro cat costa pe site-ul mentionat de mine nu imi vine... Stiu ca cineva pe forum a avut un Molnija de mana si l-a pus la vanzare, cred ca dimensiunea era unul din motive...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Am un prieten care a reusit doua proiecte, ambele la 43mm, super de efect zic eu, atasez pozele orientativ pentru viitorul tau proiect :wink: :

Imagineshare photo free

Imaginehost pictures

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Si inca doua cu Molnija, tot proiectele lui, 42mm si 43mm:

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 22:27 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nimic impotriva Moscovei. Poate sa-l puna si pe Putin in costum de baie pe cadran. Dar Glashütte si Molnija nu se potrivesc nici din graseala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Nu stau sa dau explicatii ce se potriveste si ce nu. Incearca si tu un proiect de genul asta cu ce gasesti in prima faza, apoi corectezi si adaptezi...eu am aratat ce se poate face cu acel mecanism la 42mm si 43mm. Normal ca GUB nu are legatura cu Molnija, poate doar ca ambele arata ora...a fost o prima incercare, ca o macheta, dar perfect functionala. Important e ca se poate realiza ceva frumos, daca iti pui mintea la contributie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2020, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu mai spun DIN NOU ca nu se poate pastra o discutie liniara pe un subiect. Dar o fac. :))
Intra omul pe topic de microbranduri si vede discutie despre mecanisme de Molnija puse in carcase China. Super concluzie.

Nu vreau sa supar pe nimeni dar incep sa inteleg de ce suntem unde suntem. Nu putem sa ne pastram atentia catre un obiectiv. Sa fim consecventi. Tot timpul ne abatem si de aceea nu avem directie. Cred ca ne defineste aceasta atitudine. Ma refer noi, romanii. Nu forumistii. :)

@Emil: Alex a aratat pe forum proiecte mai complexe decat potrivitul unei carcase cu un mecanism simplu intr-o carcasa stas. Care i-au si iesit. ;)

Revenind din rant....am gasit o sectiune doar de review-uri pe A blog to watch cu multe branduri:
https://www.ablogtowatch.com/tag/microbrand-watches/

Inca unul aici:
https://microbrandwatchworld.com/category/reviews/

Si un blog dedicat:
https://www.keepthetime.com/blog/tag/mi ... d-watches/

Am vazut ca Spinnaker e destul de vehiculat. Parca a fost unul si la vanzare pe OLX.
Din poze pare ca au componente de calitate. A avut/vazut cineva de pe forum?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2020, 00:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Ok, rog moderatorul sa stearga postarile mele, multumesc si scuze pentru interventie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2020, 10:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Seiko NE86A: Acest mecanism mi se pare interesant de folosit de catre microbranduri. Crono automatic cu column wheel:
https://timeconnectioninc.com/hattori-s ... ment-.html

Avem aici o marca:
https://sorna-watches.com/collections/s ... hronograph

L-am vazut in modelul proaspat lansat de Hajime Asaoka , care nu e microbrand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2020, 10:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Nu vreau sa supar pe nimeni dar incep sa inteleg de ce suntem unde suntem. Nu putem sa ne pastram atentia catre un obiectiv. Sa fim consecventi. Tot timpul ne abatem si de aceea nu avem directie. Cred ca ne defineste aceasta atitudine. Ma refer noi, romanii. Nu forumistii. :)


Bine, hai sa nu fim prea critici....nu e grav....ne place enorm sa ne auzim vorbind iar autocenzura pur si simplu nu functioneaza 8) Asta e, nu cred ca se poate schimba ceva!
On topic: avem pe forum colegi care au avut si care au Spinnaker...asa ca ii rog...daca au placere....sa scrie cateva cuvinte/impresii....poate si o poza.....doua......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2020, 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2010, 16:33
Mesaje: 201
Localitate: alba
Raport calitate/pret foarte bun,dar prea mare conserva :lol:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2020, 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Pe langa cele spuse, conceptul de micro brand definieste mai bine inceputuri de drum decat traiectoria unei intreprinderi ori rezultatul acesteia. Si este de presupus ca oricine viziune include un salt peste aceasta etapa.
Am convingerea ca si printre noi se gasesc pasionati cu aspiratii in inginerie orologera si inovatie, si care, au cochetat deja cu ideea de a duce la capat un proiect, fie la nivel de concept, fie la nivel de prototip, fie la nivel de imitatie, fie de conversie (marriage-uri), si considera ca pot mai mult. Acestora le doresc succes, si sper ca nu se vor da inapoi de la drumul lor.
Apoi sunt cei cativa (Optimef, Peren, Dapix, Noah, poate si altii despre care nu am auzit) care si-au incercat deja norocul, si care pot sa vina in intampinarea unui astfel de demers cu experienta pe care au acumulat-o, si care s-ar putea sa ii scuteasca de capcane nedorite in aceasta poveste. Participarea lor la discutie ar aduce si raspunsuri la obiect.
Despre cum arata un inceput de drum: http://www.thetimebum.com/2017/09/how-to-start-microbrand.html

Insa trebuie sa ne uitam spre trecut. Chiar daca instrumentele de marketing sunt diferite, micro brand-urile urmeaza traiectoria mushroom brand-urilor din anii '70. Astfel ca, pastrand logica, in timp ce un micro brand isi incepe activitatea, altul (sau mai multe) si-o incheie.
Desi imi doresc ca toata lumea sa se reintoarca cu calm la obiceiurile de dinainte de pandemie, criza mondiala de sanatate is va intinde probabil bratul nevazut si peste lumea ceasurilor, existand riscul ca intr-un interval scurt de timp sa putem compara fenomenul "micro" cu "perseidele".
Fiind mai conservator din fire, felul in care cele mai multe micro brand-uri isi organizeaza activitatea, sau tipul de produs pe care de obicei il imita, ma fac sa cred ca acest camp a fost deja acoperit si ca urmare piata va da semne de saturatie, ori ca in cel mai bun caz piata va reglementa de la sine situatia si va asimila proiectele ajunse deja la maturitate (care degaja incredere si dau deja senzatia ca o sa reziste in timp). Deci cel putin doua motive pentru care multe micro nu vor avea si o a doua sau a treia campanie, ori nu vor depasi niciodata platformele de crowdfunding.

In ceea ce ma priveste, am pretentia ca ceasul sa fie exact locul unde arta se intalneste cu ingineria. Si nu cu imitatia. Si cum cele mai bune lucruri s-au intamplat deja, este putin spatiu de manevra in acest domeniu, mai ales cand dispui de resurse limitate si visezi cu ochii deschisi la campanii sau lansari, si deci imi vine greu sa apreciez etosul unei astfel de provocari.
Dar mimetismul pentru mine poate fi pura inovatie pentru altcineva (da, provocarea de a copia). De fapt, poate fi si asta o intrebare: pana unde poti sa suporti imitatia ?
De exemplu: MK2watches, Tactico, Proxima, Dan Henry, s.a... remake-uri cu norma intreaga. De ce m-as multumi cu imitatia ? Daca nu reusesc sa-mi procur originalul, astazi casele istorice abunda in reissue-uri. In celalalt sens, Christopher Ward, Timefactors, MeisterSinger sau mai nou Baltic, cred ca se disting deja de restul grupului si probabil ca vor face fata noilor provocari.

In fine, chiar si cand am trecut peste aceasta bariera a conceptului, raman destule motive pentru care as ezita pentru micro branduri. De exemplu, accesul la servicii "after-sale", cum ar fi reglajul, service-ul, eventuale reparatii si achizitia de piese (case parts) in cazul defectelor. Cum majoritatea micro brand-urilor duc lupte subterane in zona ceasurilor "diver" (asta si penru ca in zona mecanicelor - UNITAS 6497/8 a ajuns la saturatie ori ca tendintele actuale sunt spre dimensiuni sub-apometrice, iar in zona automaticelor, pentru SW500 si NE86/NE88 nu exista inca cerere din cauza preturilor), trebuie avut in vedere ca aceste carcase "multistrat" sunt personalizate (cadran, ace, bezel, insert, garnituri, coroane, prinderi speciale la anse, sticle cu forme speciale, pinion bezel interior, bratari, etc.), si ca accesul la piese va fi dificil, mai ales daca sunt produse in afara Elvetiei, Japoniei sau Germaniei.
Imi aduc aminte si de Maurice Lacroix prin anii 2000. Pentru ei a fost un real "break thru" cand au declarat ca isi produc singuri carcasele, si erau pe piata de multi ani. Vedeti astazi Pelton, si preturile lor. Parca nu mai par asa de micro cand implica manufactura.

In acelasi context, exista sau au existat brand-uri satelit, cum ar fi Tudor pentru Rolex, Herodia pentru Squale, FC, Alpina sau Bulova pentru Citizen, sau Tissot sau Lemania pentru Omega, Caravelle pentru Bulova, Mondia-Zenith-Movado, Alpina-Dugena-UH, etc.
Chiar inainte de Craciun am cumparat un Herodia Arthur. In parte pentru ca voiam ceva nou, accesibil si gata de orice. In mod normal, as fi ales intre un Squale 1521 sablat si un Laco Himalaya insa oferta la Arthur m-a dat pe spate (ca. 300 euro), asa ca am amanat presupusa alegere. Intruneste toate conditiile pentru un diver "Swiss made" cu aspect industrial, si cu SW200, si consider ca "suma partilor" (de altfel, un concept de baza la micro branduri), pentru care eu as fi putut sa concep si sa asamblez un astfel de ceas, ar fi fost considerabil mai mare, si probabil ca nici micro brand-urile nu ar putea livra in zona asta de pret, Swiss Made.
Astfel de sateliti nu vor disparea peste noapte, insa persista paradoxul: acelasi malaxor, aceleasi corporatii... ce nu vor avea niciun fel de mila de micii antreprenori.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2020, 11:32 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim timetwister pentru contributie....care de altfel aduce si o dilema interesanta: 300 euro pentru un mecanism Seiko cel mult mediocru si o carcasa China sau sub....500 euro (Herodia la 300 eu nu am gasit nou) pentru un mecanism bun si un ceas...in general Swiss Made :?

Spinacherul unui coleg de forum, un cadran frumos, interesant si o carcasa compressor?!?
Imagineyou re my everything poem

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2020, 11:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Phoibos - https://phoiboswatcheurope.com/categori ... ction.html

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2021, 08:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Dumoreau - https://youtu.be/D3_gocqXXxs

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România