Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Micro-Branduri intre DA si NU?!?
MesajScris: 23 Apr 2020, 16:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Cum subiectul pare a fi starnit suficient interes pentru a-l face pe Clipper sa scrie o juma' de pagina...la rand...(multumim Clipper!) sau pe Ate sa iasa din superbul anonimat care-l caracterizeaza in ultima vreme si sa ne promita (!)....prezentari.....va invit sa aflam impreuna cam ce ofera acesti......"paria"(micro-brandurile).....ai pietei orologere....la ce pret.....si mai ales....cu ce pret 8) ....

Rog un moderator sa mute discutia frumos inceputa in "Ultima Achizitie".....aici.....daca si cand are timp si placere.
Multumesc :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 17:25 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Foarte buna ideea de a muta discutia aici.
Incerc eu un scurt, cu observatia ca ar trebui definit - inainte de toate - ce insemna micro-brand.
Eu inteleg micro-brand o firma care produce ceasuri putine si care, concomitent, nu se bucura de o mare expunere mediatica (gen Richard Mille). Adica sufera la ambele capitole.

Dupa ani de zile de pasiune pentru ceasuri, acum am in colectie - printre altele - 6 ceasuri Jeanrichard (4 inhouse, 2 ETA), un Longines Hidroconquest si un Tudor Black Bay GMT.
Am avut de-a lungul anilor circa 20 de ceasuri Tissot, Certina, Hamilton etc., 5-6 Steinhart, Tourby, FC, Eterna si 4 Omega (Planet Ocean si Railmaster), un GP Sea Hawk II. Deci o plaja variata de la cateva sute de euro la cateva mii de euro.

Eu includ Jeanrichard si Steinhart in aceasta categorie de micro-brands.

Daca merg la o intalnire si port Omega PO sau Tudor GMT si interlocutorii mei poarta Rolex, in mintea mea va incolti ideea ca voi fi perceput de acestia drept sarantoc, desi am dat 4.000 de euro pe ceas. Invers, daca merg la o intalnire cu Longines pe mana si interlocutorii mei poarta ceasuri de 50 de euro, sunt convins ca, daca si-ar da seama ca am dat 900 de euro pe ceas, m-ar injura ca incerc sa epatez cu avutia mea.

Dar eu nu vreau sa fiu judecat nici in jos, nici in sus. Si port ceasul exclusiv pentru mine, nu drept etalon pentru bogatia/saracia mea (aceasta notiune este oricum subiectiva, in functie de reperul cu care ma compar)
Si atunci solutia este de a purta un ceas de calitate, dar care nu poate fi incadrat dintr-o privire de persoanele din jur. Pentru ca nu este usor de recunoscut (sunt putine fabricate si nici nu se bucura de promovare media). Si de aceea consider ca exista o foarte mare valoare in ceasuri produse de micro-brands.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
cataradoi scrie:
Eu includ Jeanrichard si Steinhart in aceasta categorie de micro-brands.

Steinhart sigur a depasit stadiul de micro brand, iar Richard Mille probabil ca nu a fost nicio secunda de la infiintare microbrand. Richard Mille are expunere cat cuprinde, le vezi ceasurile pe mana lui Nadal, pe mana sultanilor sau ce alti sefi de trib mai vreti, pe mana cantaretilor de care poate nici nu ati auzit, dar ei stiu ca mai inainte de toate trebuie sa fie bine accesorizati :D

JeanRichard e doar un producator semi-necunoscut, insa nu este independent ca sa fie incadrat la micro-brand, e din grupul Sowind/Kering, un ditamai conglomeratul cu firme de lux/ultra lux.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 18:20 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Poate nu m-am facut inteles. Richard Mille era dat drept contraexemplu: desi produce volume mici, are foarte mare notorietate, deci NU este microbrand.
Eu nu am perceput statutul de microbrand in raport cu independenta firmei, dar daca asta este un criteriu, fie. Scoatem si Jeanrichard de pe lista.

Dar atunci trebuie sa includem mai multi producatori de lux independenti.

In fine, ca sa nu despicam firul in patru, ideea ramane: microbrandurile produc ceasuri pe toate palierele calitate, la toate preturile posibile si au avantajul (pentru unii) ca nu pot fi "evaluate" de la distanta cat costa.
In secundar, in general, la microbranduri platesti mai putina reclama (spre deloc). De aceea, in general, la aceleasi specificatii, un Steinhart este mai ieftin decat un Hamilton.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 18:55 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Și ne întoarcem la vechea dilemă; de ce să plătesc 5-6-700E pentru Steinhart, atenție, fiind posesor al acestui micro brand, când cu aceiași bani (+-) pot cumpăra un Glycine, sau etc.?

E ca și cum mi-ai spune; uite, vrei un A6 RS8 dar nu ai bani? Vezi că au scos chinezii un model identic, cu motor de renault, evacuări Fa1, roți Westlake, caroserie made Thailanda (prietenii știu de ce) ECU jin jin, interior made in Turcia,, asamblat în Siria, nu știu cum merge, dar hei, ce contează, ai RS6, ai, și fără reclamă, cool.

Dpmdv cumperi un Opel, dacă nu ai bani de Audi, dar măcar știi ce cumperi, mai ales că ei, împreună cu fiat, au dezvoltat printre primele CR.
Un producător consacrat are o istorie în spate, inovații, etc., când îi cumperi unul dintre modele, te 'alegi' și cu asta, nu cumperi doar un ceas ce îți arată timpul, pentru asta o face foarte bine telefonul, sau orice banală pocnitoare dintr-o pungă de pufuleți, și care hei, e ALTCEVA!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Ultima oară modificat de borsy pe 23 Apr 2020, 19:00, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Toate marcile de ceasuri au fost micro-brand-uri la inceput, si s-au inspirat unul de la celalalt...numai ca unele au rezistat pentru ca au reinvestit in cercetare, calitate, design si marketing, altele nu.
In ce priveste purtatul unui anumit tip de ceas la intalniri...99% din oameni nu observa ce ceas ai la mana, decat daca iti sufleci maneca si i-l bagi sub nas...nu conteaza ce poarta interlocutorul, conteaza ce ceas asortezi corect la tinuta ta, si tinuta asortata la locul si tipul de intalnire. Sau fara ceas, sa nu fii “umilit”, daca ai complexe de inferioritate la capitolul asta, si scapi ieftin.
Micro-brand-urile apar ca ciupercile in ziua de azi, majoritatea foarte reusite pentru ca au acces la tehnologie, start-up-uri, etc., ramane de vazut care va rezista. Pentru cine e “deschis” la ele, pot fi o alternativa de a iesi un pic in evidenta sau pur si simplu de a mai varia putin plictiseala data de marcile clasice.
Interesant mi se pare ca unele brand-uri cunoscute ajung la statut de micro-brand-uri...e cazul ceasurilor rusesti de exemplu. Cel putin eu asa vad halul in care au ajuns...mecanisme proaste, non-fiabile, imprecise, finisaje mai deloc, realizate “din topor”, bratari incomode...tot Seiko le mai ridica la suprafata unele modele...de cronograf vorbesc, evident.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 19:10 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Deci.....nu se intelege ce inseamna micro-brand.......in general.......

Citat:
e cazul ceasurilor rusesti de exemplu. Cel putin eu asa vad halul in care au ajuns...mecanisme proaste, non-fiabile, imprecise, finisaje mai deloc, realizate “din topor”


Emil.....stai jos si mai incearca o data in toamna.....la re-re-re....... :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Daca doresti sa discuti singur cu tine, fa-ti un forum numai pentru tine. Sau daca parerea altora nu conteaza sau nu e identica cu a ta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 19:59 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
@borsy ai dat atatea detalii de masini incat eu sunt bulversat complet.

discutia este mult mai deep decat atat. daca avem nevoie de ceas sau nu. Raspunsul este ca avem baterie la telefon 24 de h, hai 36 , fortat 48 de ore pentru cei cu baterii mai mari. Deci de un ceas ca un dispozitiv in sine avem nevoie. Daca trebuie sa ajungi la o intalnire si ai ramas fara baterie, te uiti spre incheietura cu ceasul si vezi daca ajungi la timp sau intarzii etc.

mai conteaza spre exemplu in ce mediu te invarti, daca ceasul este un subiect de discutie sau nu.Daca ai un cerc de pasionati, poti fi tentat sa iei un micro-brand de dragul diversitatii. Sau poate sa iti placa un anumit model, atat de tare incat sa il cumperi fara sa tii cont ce firma are pusa pe cadran. Sau poti pleca intr-o calatorie/excursie in afara si sa te intalnesti cu vreun microbrand de care nu ai auzit dar care are specificatii foarte bune si sa il cumperi ca amintire.

Sau poti sa faci ca si Christopher Ward, sa faci sa faci filmulete pe internet in care "razi" de ceasuri de 4000-5000 de euro si tu sa vinzi ceasuri de 300 cu 700 si de 700 cu 1400 , pretinzand ca omul primeste acelasi lucru - am dat un exemplu.

Ceasurile si brandurile mai exact sunt de fapt "succes prin asociere" , cumparand un anumit brand te asociezi cu el cu inovatiile brandului si implicit cu ceilalti utilizatori. Daca treci de faza asta si esti atat de implinit incat lucrurile astea pur materiale nu mai conteaza ci conteaza doar ce iti place tie, din punct de vedere al designului si al mecanismelor folosite, atunci microbrandurile sunt the way to go.

Unde mai vad eu o existenta microbrandurilor, este in segmentul de oameni non pasionati. Decat Fossil cu mecanism mecanic skeleton la 1500 de lei mai bine orice microbrand cu NH35.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Emil68 scrie:
Daca doresti sa discuti singur cu tine, fa-ti un forum numai pentru tine. Sau daca parerea altora nu conteaza sau nu e identica cu a ta.

O exprimare de bun simt. Oare de ce nu pot fi admise si pareri care unora le par absurde? Repet inca o data, domnilor talibani: propuneti lui Claudiu sa conditioneze inregistrarea pe acest forum numai dupa trecerea unui test de cunostinte. Apoi daca aveti succes, propuneti posibilitatea postarii in urma trecerii cu brio a altui test. Sigur ca nu ar fi problema cine sa fie ''corectorii''... nu-i asa?
Sa nu incepeti cu justificari ca se ''transmit idei prostesti'' vizitatorilor/newbie-lor care cauta un info si risca sa o dea cu oistea-n gard...
Invatati sa luati opiniile altora ca ''idei crete'' care frizeaza ridicolul pentru voi ca pe un drept de opinie. Sau ignorati daca nu puteti mai mult...sa dati nota de trecere.
Prin contra, topicul mi se pare extrem de interesant si bine-venit!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 23:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Emil68 scrie:
Interesant mi se pare ca unele brand-uri cunoscute ajung la statut de micro-brand-uri...e cazul ceasurilor rusesti de exemplu. Cel putin eu asa vad halul in care au ajuns...mecanisme proaste, non-fiabile, imprecise, finisaje mai deloc, realizate “din topor”, bratari incomode...tot Seiko le mai ridica la suprafata unele modele...de cronograf vorbesc, evident.


Sunteti sigur?
https://chaykin.ru/en/
Cam asa arata un micro-brand rusesc. Eu zic ca bani sa fie ca in rest...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Ca sa nu ne mai dam cu parerea despre ce inseamna microbrand, o sa pun elemente care fac un brand sa fie microbrand de ceasuri.
Textul e creat de pasionati de microbranduri si preluat din grupul respectiv de pe Facebook.
Cred ca e mai usor sa plecam de la concluziile la care au ajuns membrii acelui grup dupa studii mai intense decat de la cunostintele pe care le avem mare parte din noi despre aceasta categorie de ceasuri:

As there is no official definition of what is a microbrand and everyone has their own interpretation when it comes to our group, here are a few criteria that a brand has to meet:
●They have a small number of full-time employees.
●Most of the production is outsourced.
●The movements used are not produced in-house.
●Sales are done primarily online with limited or no brick and mortar presence.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 23:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Conceptul de microbrand e strans legat de un model de business diferit de cel traditional cand vorbim de ceasuri. Crowdfundingul e o metoda folosita de multe companii noi si mici.
Microbrand in sine e un termen relativ nou in ceasuri.

Nu pot sa spun ca Armin Strom e microbrand doar pt ca e companie cu productie mica. Sau Gronefeld. Acestia sunt artizani, care lucreaza manual mult, lucreaza pe comenzi. Ei nu fac crowdfunding.

Christopher Ward e un exemplu de microbrand cunoscut si ajuns mare. Ei se indreapta catre modelul traditional si cred ca va parasi zona de microbrand in viitor.
Dan Henry la fel.
Bremont? Nu as zice. E un brand mic dar fidel modelului de business clasic.

P.S.: K. Chaykin e un artisan desavarsit. Cinema, Joker sunt ceasuri lucrate in atelier, nu piese comandate si asamblate de Chaykin.
Eu l-as pune in categoria cu Strom, etc.

Rog un moderator sa uneasca posturile mele intr-unul singur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2020, 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Din scrisul amestecat in engleza si romana eu inteleg ca e vorba de firme producatoare de carcase frumusele pentru mecanisme Seiko, Sellita sau, in cel mai fericit caz, pentru norocosi, ETA. Chiar plicticos subiectul. Marketing, advertising si alte cuvinte din astea ma lasa rece. Parerea mea...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Apr 2020, 09:54 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
ovispub scrie:
@borsy ai dat atatea detalii de masini incat eu sunt bulversat complet.

.


Nu ar trebui să fie bulversant ceea ce am scris, dar reiau;
Ideea e simplă; aceste micro brands, cu mici excepții bineînțeles, sunt copii fidele la ceasuri mult mai scumpe, dezirabile, neaccesibile maselor, și de aici și un oarecare succes. Bineînțeles, unele dintre ele copiază și ceasuri ca Seiko Monster sau Turtle! Wtf! De ce să cumpăr o pocnitoare chinezească cu mecanism de Seiko, cu valoare de revânzare spre 0, când pot cumpăra un Seiko!? Mie personal îmi dă cu ceață!

Și atunci; nu ai bani de Rolex Submariner (Audi), aka Steinhart Ocean, cumperi Orient Mako (Opel), sau Seiko SKX (Toyota), un ceas corect, cu ani de cercetare în spate, o îmbunătățire a calității produsului constantă, etc.! Se vrea ceva diferit, dpmdv există piața vintage, care e altceva.

Emil, una e să te inspiri, și alta să copiezi în proporție covârșitoare.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România