Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Mesaje: 350
Localitate: Craiova, Dolj
Revin si eu cu un ceas pe care multi dintre voi deja il cunosc. Un ceas care a trait si a fost "insemnat" de Romania si care poate merita o prezentare mult asteptata. De ce zic asta? Este un ceas care nu a fost destinat exclusiv pentru piata romaneasca. Inscriptiile de pe cadran, un anumit BRAUNFELD din Cluj, atesta ca acest ceas a trecut prin mainile renumitului ceasornicar Henry S. Braunfeld.

Imagine

Acest ceasornicar s-a nascut in Galati in anul 1894, iar in timpul Celui de-al II-lea Razboi Mondial a locuit in Cluj unde a murit / a fost omorat (aceste informatii le-am aflat de aici ).

Cu ajutorul colegului Time-Time(ii multumesc pe aceasta cale), care a gasit intr-o arhiva o parte din jurnalul unui avocat pe nume Virgil, va prezint urmatoarea intamplare:

" Venea de la gara, in trasura, cu Anisoara si cu tusa Maria. O sa ma duc pe la el sa-l chem sa vada pendula.

Pendula era de o saptamana in salon. Caci, la inceputul concediului, Sora ii daduse lui Virgil, din gratificatia primita, ultimele doua rate, si copilul adusese acasa obiectul la care ravnea de atata vreme. La drept vorbind, nu-l adusese singur, pentru ca n-ar fi putut, pendula fiind tot atat de-nalta cat el. Adevarul e ca ceasornicarul chemase un comisionar si tinuse sa vina el insusi ca sa o instaleze, asi ca pendula sosi, in casa advocatului Preda, cu alai.

Intreaga familie se aduna in salon, urmarind cu atentie, iar Virgil si cu incantare, toate gesturile pe care domnul Braunfeld le facu pentru a o pune in locul cel mai potrivit si pentru a o face sa mearga. Apoi, pentru a potrivi ora exacta, domnul Braunfeld facu sa bata, ceasurile si jumatatile de ceas, de la sase, cand fusese oprita, pana la douasprezece. incantarea fu generala. Muzica de gonguri delicate si grave a pendulei umplu salonul cu o melodie armonioasa si limpede. Era o adevarata sarbatoare sa o auzi batand.

Braunfeld, cuprins si el de incantarea celorlalti, suradea fermecat, mangaind usor crestetul lui Virgil, care i se invartise tot timpul din urma in preajma, si ritmand cu pleoapele lui grele fiecare bataie. Cand zvonul celui din urma gong se stinse, toata asistenta izbucni in aplauze, ceea ce-i emotiona pe cei doi autori ai minunii: batranul ceasornicar evreu si prietenul lui, mezinul familiei Preda, care se privira unul pe altul cu ochi inrourati.

Cateva instructiuni nu ne-ar strica, domnule Braunfeld...zise advocatul, pe cind ceasornicarul, pregatindu-se de plecare, isi lua palaria din cuier...Cand traba tras, cand... Cu acelasi zambet bland pe figura, Braunfeld ridica un brat, intrerupandu-l.

Nu-i nevoie de nici-o instructiune, domnule advocat. Prietenul meu...adaoga el, privind spre Virgil....ii cunoaste intreg mecanismul tot asa de bine ca si mine. Pe dumnealui inginer sa-l faceti! Are dumnealui asa o mare placere la masinarii, la rotite si la suruburi!..zise vesel domnul Braunfeld iesind si spunand, poate pentru a zecea oara:

Sa-l folositi sanatosi!

Nu era nevoie sa-i mai spui de instructiuni .. zise Ana. Ce, nu-l cunosti?! Crezi ca un meserias ca el se desparte usor de-o asamenea pendula? Vei vedea. Vreme de cel putin o luna va trece saptamana de saptamana pe-aici ca s-o vada, s-o mai asculte, s-o mai mestereasca. Nu o intreaba el si acuma pe Sora, de cate ori o intalneste, cum ii mai merge ceasul bratara? Negustorii ca el, cand vand un lucru, il vand si din suflet, nu numai din magazin."



Foarte interesant este ca pe spate este scrisa o dedicatie "22.IV.932 Ofițerii Reg. 11. Căl. Iubitului lor Comandant". Si nu, nu am uitat acele amprente pe capac, sunt semnele unui ceasornicar care nu a avut grija si care nu se mai pot curata.

Imagine

Acest ceas eu l-am mostenit de la unchiul tatalui meu. Povestea este interesanta pentru ca unchiul meu l-a luat ca garantie dupa ce a imprumutat un domn din Craiova cu o anumita suma de bani. Normal, domnul a intarziat cu plata, iar ceasul a ramas la unchiul meu.

Husa de piele este interesanta de asemenea pentru ca este insemnata de "Gh. P. Marinescu Craiova, str. Unirei 50", nume care apare in lista publicata de prietenul montana cu ceasornicarii din Craiova.

Imagine

Carcasa este una de aur 18k, in stil Art Deco, foarte frumos decorata. Galaxy m-a ajutat si mi-a spus ca serialele de pe mecanism il plaseaza undeva in anii '30.

Imagine

Mecanismul este unul frumos si anume calibrul 73, 16 rubine, microregulator micrometric (swan-neck), chatoane de aur, mecanisme produse intre anii 1913-1930.

Imagine

Un ceas IWC, la fel insemnat Braunfeld|Cluj, puteti sa-l vedeti aici.

Poate am exagerat cu frumusetea acestui ceas, dar pentru mine toate informatiile legate de acest ceas il fac nu doar frumos, il fac nu doar unic, il fac o parte din familia mea.

_________________
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 15:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Frumos , Tavi , foarte frumos .
Atit ceasul cit si textul care insoteste prezentarea .
Sa-l folosesti sanatos , sa-l pastrezi in familie , pentru ca este o bucatica de isorie .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 17:18 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Foarte frumoasa prezentarea, de ceas ce sa mai zic!!!
Felicitari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 17:33 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
o piesa pe care orice iubitor de ceasuri si-ar dori-o !
iar calibrul este :shock:
felicitari !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 18:54 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Frumos ceasul Tavi! Iar prezentarea care-l insoteste deasemenea,iti face placere sa te uiti si sa citesti!
Sa te bucuri de el! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 18:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2013, 15:33
Mesaje: 38
felicitări pt prezentare, cât și pentru fundalul ales pentru poze.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 19:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Te felicit pentru superbul ceas si frumoasa prezentare!Este o piesa cu o lucratura deosebita.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 31 Mar 2013, 20:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Excelent, Tavi! Excelent!
Sa ai mare grija de el!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 01 Apr 2013, 15:13 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2012, 08:40
Mesaje: 27
Superb ceas,,,frumoasa prezentare.M-ia facut o reala palcere sa citesc acele randuri despre ceasornicar,,despre dragostea lui fata de ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: IWC Braunfeld|Cluj
MesajScris: 05 Feb 2020, 22:04 
Neconectat

Membru din: 30 Mar 2019, 15:23
Mesaje: 54
Cat de frumos este ceasul dumneavoastră. Am si eu trei IWC de buzunar


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România