Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Mar 2015, 11:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Mai jos gasiti publicate cateva din subiectele dezbatute la intalnirea Ceasornicar 2015. Acestea vor fi insotite si de cateva concluzii.

In subsol veti gasi alte cateva propuneri care, din lipsa de timp, nu au putut fi dezbatute, ori care au venit spre analiza dupa intalnire.



1. Facilitarea selectarii informatiei stric in beneficiul comunitatii, respectiv delimitarea forumului de subiectele care nu aduc elemente de noutate in viata colectionarului ori pasionatului de orologerie (iar daca situatia impune, inclusiv desfiintarea zonelor letargice ori lipsite de puls orologer).
- este general acceptat ca sectiunea "Cafenea" trebuie sa dispara din Wall indiferent ca esti logat sau nu, iar cei care doresc sa isi continue activitatea acolo, sa o acceseze manual din "Prima pagina", fara a perturba activitatea orologera prin "Up-uri" despre nimic

2. S-a ajuns la concluzia ca sunt moderatori inactivi pe sectiuni si ca este nevoie de o improspatare la acest capitol.
- cred ca nu s-a ajuns la un consens pe aceasta tema si probabil ca cea mai buna solutie ar fi sa se supuna la vot caci pana la urma, membrii cei mai vechi cunosc situatia cel mai bine
- tot cu aceasta ocazie, am aflat ca membrii cei mai noi sunt pusi la colt de cei mai vechi si astfel se creeaza o anumita ezitare in exprimare

3. Regruparea unor thread-uri cu interes larg ori transformarea unei alte sectiuni (gen Prezentari) intr-una gen "Biblioteca" si grupata in subspecii, ce ar putea contine indexarea unor nume, titluri ori date in stil Wiki depsre mari maestri si lucrarile lor, precum si preluarea unor articole internationale ori traduceri ale acestora cu citarea surselor, ori scanarea ori uploadarea unor materiale cu continut orologer, considerate ca surse importante.
- consensul a fost ca toate aceste thread-uri trebuie semnalate atunci cand sunt regasite, apoi cosmetizate, in sensul ca reply-urile goale in continut sa fie eliminate

4. Constituirea unui fond ori organizarea unei tombole pentru membrii care se afla in imposibilitatea de a participa la intalniri dar care si-au manifestat interesul -> conform contributiilor lor pe forum.
- invitatia se va trimite anual catre 1 membru (+ o persoana draga)
- probabil ca responsabil cu strangerea fondurilor va fi Claudiu :)

5. Incercarea de a aduce - cu fiecare noua editie - cate un invitat special (ceasornicari, reprezentanti ai unor AD, distribuitori de "efecte" orologere, bloggeri, colectionari, etc.), respectiv suportarea cheltuielilor unui asemenea proiect.
- subiect sensibil; desi au existat cateva pareri pertinente, inca nu am ajuns la un consens pe aceasta tema

6. Organizarea unor concursuri pentru cele mai bune prezentari, ori o mai activa participare la aceste intalniri.
- pentru ca s-a ridicat problema conditionarii prezentei in aceste conditii, doresc sa inlatur orice dubiu pe aceasta tema; interesul este o participare mai activa care sa creeze un sentiment de unitate in cadrul comunitatii (care deocamdata nu imi apare limpede)
- am inteles ca sunt membri care se declara doar "hobisti"; avand vedere ca intalnirea nu are loc decat o data pe an, participarea chiar si cu o lista scurta de intrebari poate marca un nou inceput
- s-a propus organizarea unor prezentari tematice, fapt pe care il incurajez si consider ca ar trebui sa intre in vigoare imediat


Subiecte nedezbatute dar care merita atentia dvs.:


- schimbarea regulamentului prin implementarea unor reguli noi; cateva propuneri se gasesc in "Sugestii imbunatatire forum"

- am aflat ca sunt membri nemultumiti de raspunsurile membrilor mai vechi, ori de continutul acestora. probabil ca nu vom ajunge la un consens, insa cu o implicare/participare scazuta, de ce ar cadea in sarcina cuiva sa dea indicatii ? de aici se va naste urmatoarea propunere:

- eliminarea identificarilor pentru membrii care folosesc forumul DOAR ca pe instrument de identificare si descriere pentru ceasurile ce apar ulterior la vanzare; cu alte cuvinte, cei ce doresc sa vanda ceasuri, sa gaseasca resursele necesare in alta parte, ori sa citeasca topicurile mai vechi, iar pozele, identificarea/descrierea si pretul sa fie doar fructul studiului lor

- service-ul si furnizarea de componente in conditii bune si dupa 1 Ian. 2016

- crearea unei zone de comunicare in limba engleza/franceza/italiana/spaniola pentru membrii care au nevoie de ajutorul nostru


Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 19:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Referitor la punctul 1, am incercat sa exclud sectiunea Cafenea din listele cu Posturi Noi, si Subiecte Active. Daca am facut bine, acestea nu vor mai aparea in listele active ale utilizatorilor normali.

Cei care doresc sa vada posturile noi pe sectiunea Cafenea, vor trebui sa intre in sectiunea respectiva de pe prima pagina.

(Pentru a se putea tine forumul sub control, masura nu este aplicata si Administratorilor si a Moderatorilor Globali care vor continua sa le vada).

timetwister, rog confirmare daca mai apar posturi noi din aceasta sectiune, in listele precizate mai sus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
@Gabi, masura pare sa fi intrat in vigoare, lucru care ma incanta, si cred ca nu doar pe mine. In Wall nu se regaseste sectiunea Cafenea. Un progres. Felicitari!

Daca mai sunt propuneri, rog pe aceasta cale, sa le exprimati in acest spatiu.


Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
O varianta ar fi si restrictionarea ceasurilor postate la "ultima achizitie" in sectiunea "vanzari" decat dupa o perioada rezonabila.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Poate se face ceva si ca subiectele de la "ceasuri moderne" sa apara la subiecte active atunci cand se posteaza in ele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 20:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
timetwister scrie:

2. S-a ajuns la concluzia ca sunt moderatori inactivi pe sectiuni si ca este nevoie de o improspatare la acest capitol.
- cred ca nu s-a ajuns la un consens pe aceasta tema ...


... cu exceptia faptului ca pe ceasuri de buzunar sa avem un nou moderator, in persoana lui [b]timetwister.

Claudiu, sper ca esti de acord si ASAP Florian va avea drept de moderare in sectiunea respectiva.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 21:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Bineinteles ca sunt deacord.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 21:05 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cunoaste cineva o platforma de Forum care are muuult mai multe optiuni? daca da,care este si la ce pret?

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 21:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Cred ca astea doua sunt cele mai cunoscute/populare. Pe langa phpbb3 care avem noi.

https://www.invisionpower.com/apps/board/feature-list

http://www.vbulletin.com/en/features/

(Ca o completare la sugestia de pe celalalt topic, cunoscutul forum watchuseek foloseste vBulletin si are o functie de like a mesajelor. Nu stiu insa daca este default, sau un modul adaugat separat!)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 22:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Mie unul mi-ar place foarte mult un format de forum cum este cel al WUS.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2015, 22:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
heimdalg scrie:
Mie unul mi-ar place foarte mult un format de forum cum este cel al WUS.


vBulletin atunci.

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2015, 11:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Si mie mi se pare ideala acea platforma.
Visavis de atentionarea lui heimdalg legata de sectiunea "Ceasuri Moderne" , am semnalat si eu de cateva ori aceasta problema, ar fi bine daca s-ar putea rezolva.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2015, 12:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Ca o continuare la propunerea lui @adl, daca se doreste si se poate implementa optiunea de LIKE / THUMB UP / IMI PLACE, cred ca se poate implementa si optiunea de "FOLLOW".

Ce implica acest lucru ? Unii utilizatori gasesc interesante anumite topicuri - fie ca isi exprima sau nu parerea in ele -, si doresc sa fie informati prin mesagerie in caz ca s-a adaugat un post nou.

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2015, 13:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Optiunea de a urmari un anumit topic exista si acum, in coltul din stanga sus, sub titlul topicului, se numeste Subscribe Topic.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2015, 13:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Multumesc pentru semnalare. Este limpede ca nu am folosit niciodata optiunea si ca abia acum am observat-o. Mea culpa!
Pe alte platforme, este suficient sa postezi un mesaj si sa te abonezi la topic automat, ori manual in caz ca nu doresti sa postezi nimic.

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România