Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Ian 2015, 20:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Buna seara

Dupa cum stiti, nu mai este mult pana la urmatoarea intalnire.
Cu prilejul (re)intalnirii, doresc sa asiguram "audienta" cu suficient material orologer astfel incat aceasta manifestare sa ia amploarea unui eveniment care sa impuna continuitate. In fapt, tinand cont de lipsa de informatie transmisa in limba romana, consider ca orice prilej de intalnire intre pasionatii de arta orologera, indiferent de spatiul in care se consuma, poate lua forma unui eveniment.

Asadar, deschid acest topic cu scopul de a schimba ceva in rutina intalnirilor ori pentru a stimula/asigura participarea la discutii prin organizarea unui concurs pentru cele mai bune prezentari.
Deocamdata, orice prezentare (indiferent de tema - orologera - abordata) poate sa ia parte la concurs. Dar daca cererea este mare, putem sa grupam aceste prezentari pe categorii (ex: cea mai buna prezentare pentru: - ceasuri de masa, - ceasuri de voiaj, - ceasuri de buzunar, - ceasuri barbatesti, - ceasuri de dama, etc.).
Daca se impune gruparea prezentarilor, atunci orice doritor poate participa in cel mult 2 categorii diferite.
Propun de asemenea, premierea primelor 3 locuri si inscrierea unui minim de 6 prezentari in concurs (per categorie daca se impune).
De asemenea, durata maxima a prezentarii sa nu depaseasca o ora / o ora jumatate fiecare.

Deocamdata propunerea de premiere nu este stabilita dar sustin ideea unor premii variate si suportate din crearea unui buget anual ori din contributii/donatii venite din patrimoniul membrilor in preajma fiecarui nou eveniment.
Scopul este sa cream o bucurie si stimularea participarii, nicidecum o presiune suplimentara pentru bugetul cuiva.


Ma gandesc ca premiile pot consta in ceasuri (vintage/folosite), efecte orologere (surubelnite, lupe, pensete, chei de desfacut ceasuri, etc.), windere, cutie pentru ceasuri, expozitoare, accesorii (curele, cutii, manuale, cd-uri), carti, cataloage, reviste, etc. din patrimoniul membrilor dornici sa sponsorizeze concursul, dar astept propunerile dvs. pentru o participare cat mai transparenta.
Mentionez ca obiectele pot fi noi sau folosite.

Aduc in vedere ca discutiilor purtate in paralel cu Claudiu si Adrian (Achraf) imi dau speranta, astfel ca eu si Adrian suntem dispusi sa contribuim cu materiale, ceasuri, accesorii, etc. iar Claudiu si-a anuntat deja disponibilitatea de a service piesele oferite in concurs.
Ma gandesc insa, ca la acest proiect nu exista limita de participare, astfel ca e binevenit oricine, cu orice fel de contributie/participare, indiferent ca e ceasornicar, colectionar ori negustor.

In aceeasi nota cu Adrian, doresc sa anunt participarea cu o prezentare pentru intalnirea de anul acesta in afara oricarui concurs.
Ma incanta sa anunt faptul ca pana la acest moment, si Claudiu a comunicat participarea cu o prezentare.

Iar pentru ca anul trecut, prezentarea lui Adrian a avut fluiditate - si la recomandarea lui -, vin in intampinarea celor care doresc sa participe anul acesta, cu instrumentul de prezentare:

http://prezi.com/business/?gclid=CMLMmca-ncMCFYjKtAodX1wAbg

Daca exista interes, pentru editiile viitoare putem inclusiv construi un ceas, folosind materiale deja existente, personalizarea fiind facuta la culoarea cadranului, tipul de indecsi, marcajul de pe cadran (respectiv logo unic) si indicatoarele acestora, iar mecanismele pot varia intre AS, ETA, UNITAS, etc., conform disponibilitatii.

Inchei prin a spune ca pentru intalnirea Ceasornicar 2015, vor fi aduse in discutie cateva subiecte - unele cunoscute, altele nu -, astfel incat, in cel mai scurt timp, sa incercam sa schimbam dinamica intalnirilor si a forumului. Aceste propuneri vor fi publicate si pe forum la sfarsitul intalnirii.

Invit pe aceasta cale si in acest spatiu, pe toti cei care doresc sa participe la prezentari, sa-si faca anuntata prezentarea (si subiectul, daca este posibil).

Astept recomandarile dvs. pentru orice alta initiativa ori modificari aduse celor prezente mai sus!

Cu deosebit respect,
Florian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2015, 23:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Tin sa salut initiativele domnului timetwister ce cred ca sunt de natura a anima prezentarile de la intalnire.
Dupa cum am spus si anterior (insa de abia acum am gasit si thread-ul corespunzator :o ) m-am gandit la o prezentare a ceasurilor de mana barbatesti mecanice si automatice produse de 1GCeZ/1MCeZ probabil se va numi ceva de genul "Timpul in zbor".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2015, 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Florian, salut si eu initiativa ta! Pacat ca o asemenea initiativa ramane cu atat de putine raspunsuri...
O sa fac tot posibil sa fac si eu o prezentare.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2015, 11:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
ate14 scrie:
Florian, salut si eu initiativa ta! Pacat ca o asemenea initiativa ramane cu atat de putine raspunsuri...
O sa fac tot posibil sa fac si eu o prezentare.


Salutare Alex,

Iti multumesc pentru sustinere. Cred ca se impune mai degraba inchiderea ori amanarea proiectului din lipsa de "cvorum".
Desi l-am gandit in ideea de a largi interesul pentru intalnire prin directa implicare a celor participanti, se poate ca mesajul sa nu fi fost pe deplin inteles. Probabil ca acest proiect va capta mai multa atentie dupa ce va fi dezbatut la intalnire.

Personal, doresc o participare solida, cu multe idei in jur, care sa dea sens intalnirilor, cel putin in doua dimensiuni: pasiune si evolutie. Ori in virtutea acestui filon al evolutiei ar trebui sa fim cu totii tributari, nu ?

Florian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2015, 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Florian, nu vreau eu sa fiu cel care tot timpul aduce veste proasta dar sunt pe forum de ceva vreme si sincer iti spun ca in ultimii 3-4 ani eu nu am vazut nicio evolutie, ba din contra.
Stiu, sunt destui care posteaza/cumpara pentru ca le plac ceasurile, insa placerea vine doar de la esteticul ceasului sau de la mandria de a purta ceva la mana, prea putini sunt care cauta ceasuri pentru mecanismele sau istoria din spatele lor.
Poti numara pe degetele de la o mana cati sunt cu adevarat pasionati de TOT ce tine de un ceas.
In aceste conditii e greu sa evoluezi, si drept dovada e stadiul actual al forumului. Uita-te si tu la ceasurile postate de majoritatea colegilor de pe forum, postari de acum 5-6 ani si postari recente, 99% au ramas la doxa/poljot, 0.5% au evoluat de la poljot la doxa/mido iar 0.5% si-au urmat intr-adevar pasiunea dorind mai mult si obtinand ceea ce au dorit. Iar sicer sa fiu scuzele de ordin material nu sunt indreptatite, zicea iEdi ca daca vrei cu adevarat un ceas atunci strangi in fiecar eluna cate putin pana cand ai toata suma sa cumperi ce vrei. Pentru primul lemania 5100 eu am strans 2 ani de zile bani...

Pacat ca nu ai prins vremurile cu adevrat bune...ce furori mai facea pe forum un Benrus...acum toti au uitat ca sunt ceasuri care au tricolorul pe cadran si se pot cumpara cu 50$ de pe ebay....dar se dau mari cunoscatori in ale orologeriei.
:cry:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2015, 14:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Cu siguranta, aveti drepatate amandoi.

Nu vreau sa transformam si topicul acesta intr-o polemica, mai ales ca a plecat dintr-o idee atat de buna, menita sa ridice din nou acest forum.
Inca mai cred ca se poate. Inca sunt dispus sa incerc sa ajut, in masura in care pot.
Eu pregatesc prezentarea, directia o sa fie Nomos.

Florian, sper sa avem norocul sa ne bucuram de o prezentare facuta de tine. Poate o sa fie legata de Omega.

Bogdan, ai dreptate, trebuie sa fie evolutie. Cand m-am inscris pe forum aveam un Citizen si un Wenger. Mi-am dorit sa invat, sa evoluez, sa pot avea Nomos, Longines, Omega etc. Inca imi doresc sa invat, inca visez la Lange si JLC.

Sper ca la intalnire sa putem dezvolta subiectul.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Ian 2015, 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Va multumesc pentru impresii. Ma regasesc cate putin, in povestea fiecaruia, chiar daca, nu am fost, pana recent, legat de aceasta comunitate.
Nici descrierea lui Bogdan nu este prea cruda, caci ideea de schimbare (evolutie) se trage din propriile observatii, pe termen scurt.
Totusi, ma bucur ca propunerile mele anterioare nu au ramas fara efect (desi nu s-a trecut inca la implementarea unor masuri, Wall-ul de azi arata doar subiecte legate de orologerie). Sper sa inspire un fel de atitudine!

Nu demult, am vazut un studiu interesant despre o specie de broaste din Africa de Sud. Insa momentul pe care doresc sa vi-l relatez este despre evolutia de la mormoloc la broasca iar comparatia cred ca se regaseste in acest peisaj.
Dupa cum stiti, broasca isi cauta terenul pentru a depune ouale, in general un loc linistit si ferit de pradatori. Mormolocii, instinctiv, traiesc grupati pentru ca la inghesuiala au mai multi sorti de izbanda. Cei ce se izoleaza de grup isi scurteaza drastic speranta de viata.
In aceasta etapa a vietii, sunt omnivori si se hranesc cu tot ce gasesc in jur (plante, insecte, etc.) dar in lipsa hranei se canibalizeaza. Ce este insa interesant, este ca atunci cand mormolocii se simt in pericol, se declanseaza un mecanism de dezvoltare accelerata a acestora. Este suficient ca un singur mormoloc sa treaca prin aceasta trauma caci acesta va transmite starea de alerta la ceilalti indivizi din grup.
Stimularea cognitiva asigura deci, metamorfoza, perpetuarea si evolutia speciei.

Asadar, in acest context, nu pot sa nu intreb: care ne sunt asteptarile ?

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Feb 2015, 11:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Deasemenea Bob 13 va avea o prezentare.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2015, 11:26 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Deși nu voi putea să fiu prezent la această întâlnire, încurajez inițiativa lui timetwister și ofer ca ”fond” de premiere 5 (cinci) exemplare din lucrarea mea ”NUMELE LEGENDARE ALE OROLOGERIEI”. Este posibil ca viitori premianți să dețină acest titlu, totuși nu cred ca poate reprezenta un impediment, cartea putând fi făcută cadou unui prieten sau pasionat care nu a dispus de fonduri pentru a o achiziționa.
Voi trimite lucrările prin intermediul lui Claudiu.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Feb 2015, 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Pentru ca sper sa fiu unul dintre premianti (spunand asta asa cu modestie :) ) va rog, daca se poate, ca exemplarele din lucrarea dumneavoastra pe care doriti sa le oferiti pentru concurs sa fie insotite si de un autograf. Mie unul mi-ar face placere acest lucru si cred ca si colegilor care participa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România