Cheita mecanis ETA 853

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de george.traista »

Salut,

Am cumparat un ceas Dogma si din cercetarile mele are mecanism ETA 853, dar nu sunt 100% sigur. Vreau sa-i scot cheita dar nu reusesc si nu vreau sa stric ceva, ajutor!
Am desurubat putin acel mic surub dar doar s-a slabit cheita si a iesit 1-2 mm dar nu iese complet. Trebuie sa-l desurubez complet?
Mecanismul este exact ce cel din poza asta, surubul cu pricina este cel mic cel mai apropiat de chieita.

Merci,
Imagine
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de Alexvintage »

La anumite mecanisme, pe langa desurubarea partiala (2-3 spire) e necesara apasarea surubului pentru a putea extrage tija.
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de george.traista »

Alexvintage scrie:La anumite mecanisme, pe langa desurubarea partiala (2-3 spire) e necesara apasarea surubului pentru a putea extrage tija.
Nope, nu a mers
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de george.traista »

Rezolvat.

Acum nu reusesc sa scot mecanismul, am scos cele 2 suruburi dar e incapatanat, nu vrea
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de mihaieros »

Nu forta... ia un ciocan mai mare ;)
Ceasoholic
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Cheita mecanis ETA 853

Mesaj de george.traista »

mihaieros scrie:Nu forta... ia un ciocan mai mare ;)
Noroc ca am o bormasina mai mare :D

Cam asa arata acum
Imagine
Scrie răspuns