Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Alexvintage »

Imagine
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Dragos M »

Stanga sus ?!
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de heimdalg »

Si eu tot stanga sus votez. Pare a fi un KM daca vad eu bine.
Dar favoritul meu personal tot Ruhla ramane :D
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de impala2328 »

din gramadadeceasuri,
aleg tot stanga, sus...
Recta ?
Imagine
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Zar »

Pt. mine - cel electronic (nu disting marca).
Pt. tine - ceva militar, probabil primul din stg.
AR1070-56E
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Alexvintage »

Intr-adevar stanga sus. E un Technos pentru pilotii militari din anii `30. Nu functioneaza dar ramane de vazut ce se poate face.
Pare a fi inrudit cu asta:
http://www.ebay.ie/itm/231632095238
Lotul a fost achizitionat acum jumatate de ora. Sunt curios ce voi primi.
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Dragos M »

Asteptam sa il vedem refacut.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Alexvintage »

Azi mi-a sosit:
Nefunctional (roata intermediara rupta), cu ansele deformate, aratatoare desperecheate si cadran zgariat :mrgreen: .
Cateva ore mai tarziu:
Ansele au fost corectate, cadranul retusat, aratatoarele imperecheate si mecanismul reparat. :wink:
Sunt curios ce precizie va avea dar dupa cum arata balansul cred ca va fi buna.

ImagineImagine
ImagineImagine
Imagine

Interesante sunt insemnarile de revizie scrijelite pe interiorul capacului databile intre 1944 si 1965.
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de heimdalg »

Foarte frumos. Felicitari pentru inca o restaurare reusita.
Cred totusi ca inca lipseste o bucatica din secundar, partea din spate a indicatorului.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Alexvintage »

Uneori nu le poti avea pe toate. Sunt insa multumit de precizia remarcabila pentru un ceas de varsta lui.
Miro21Sim
Mesaje: 99
Membru din: 28 Oct 2012, 20:01

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Miro21Sim »

Felicitari!
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Alexvintage »

Un nou episod din ciclul "care e ceasul (ceasurile) interesant(e)" de data asta cu un lot nou:

Imagine
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de mihaieros »

primu si ultimul de pe rindul de sus?
Cronograful cred ca-i Breitling cu mecanism Venus
Ceasoholic
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de heimdalg »

Si eu zic tot cronograful.
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?

Mesaj de Dragos M »

Al doilea din stanga de pe randul de jos e Orex ?
Scrie răspuns