
Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Stanga sus ?!
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Si eu tot stanga sus votez. Pare a fi un KM daca vad eu bine.
Dar favoritul meu personal tot Ruhla ramane
Dar favoritul meu personal tot Ruhla ramane
-
impala2328
- Mesaje: 2349
- Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
- Localitate: Sibiu Transilvania
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
din gramadadeceasuri,
aleg tot stanga, sus...
Recta ?
aleg tot stanga, sus...
Recta ?
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Pt. mine - cel electronic (nu disting marca).
Pt. tine - ceva militar, probabil primul din stg.
Pt. tine - ceva militar, probabil primul din stg.
AR1070-56E
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Intr-adevar stanga sus. E un Technos pentru pilotii militari din anii `30. Nu functioneaza dar ramane de vazut ce se poate face.
Pare a fi inrudit cu asta:
http://www.ebay.ie/itm/231632095238
Lotul a fost achizitionat acum jumatate de ora. Sunt curios ce voi primi.
Pare a fi inrudit cu asta:
http://www.ebay.ie/itm/231632095238
Lotul a fost achizitionat acum jumatate de ora. Sunt curios ce voi primi.
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Asteptam sa il vedem refacut.
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Azi mi-a sosit:
Nefunctional (roata intermediara rupta), cu ansele deformate, aratatoare desperecheate si cadran zgariat
.
Cateva ore mai tarziu:
Ansele au fost corectate, cadranul retusat, aratatoarele imperecheate si mecanismul reparat.
Sunt curios ce precizie va avea dar dupa cum arata balansul cred ca va fi buna.





Interesante sunt insemnarile de revizie scrijelite pe interiorul capacului databile intre 1944 si 1965.
Nefunctional (roata intermediara rupta), cu ansele deformate, aratatoare desperecheate si cadran zgariat
Cateva ore mai tarziu:
Ansele au fost corectate, cadranul retusat, aratatoarele imperecheate si mecanismul reparat.
Sunt curios ce precizie va avea dar dupa cum arata balansul cred ca va fi buna.





Interesante sunt insemnarile de revizie scrijelite pe interiorul capacului databile intre 1944 si 1965.
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Foarte frumos. Felicitari pentru inca o restaurare reusita.
Cred totusi ca inca lipseste o bucatica din secundar, partea din spate a indicatorului.
Cred totusi ca inca lipseste o bucatica din secundar, partea din spate a indicatorului.
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Uneori nu le poti avea pe toate. Sunt insa multumit de precizia remarcabila pentru un ceas de varsta lui.
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
primu si ultimul de pe rindul de sus?
Cronograful cred ca-i Breitling cu mecanism Venus
Cronograful cred ca-i Breitling cu mecanism Venus
Ceasoholic
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Si eu zic tot cronograful.
Re: Care e singurul ceas interesant din tot lotul?
Al doilea din stanga de pe randul de jos e Orex ?



