Pierpont DH

Ceasuri Militare
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Este posibil ca acelasi numar DH sa apara pe doua ceasuri diferite?

Acesta este unul http://www.ebay.com/itm/PIERPONT-D53872 ... RTM2247625

si eu am unul foarte similar (dar nu identic). Exista vreo suspiciune de fake?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Ok, si ca sa fie si mai ciudat, nu pe doua ceasuri, ci pe 3. Iata-l si pe al treilea.

http://www.time514.com/IGX/gxPierpont4.jpg
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

Pe Atlantic-uri ...majoritatea seriilor sint cu 61xxx
Nu-i mare lucru sa falsifice o serie din aia. Falsifica ei ceasuri, cadrane...mecanisme. O serie e pur si simplu banal pentru ei.
:lol:
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
enicar
Mesaje: 209
Membru din: 27 Mar 2015, 10:21

Re: Pierpont DH

Mesaj de enicar »

O variatie :)
http://www.classicwatch.com/graphics/rx0663b.jpg

Seria si Stahlboden sunt diferite centrate decat cele prezentate in exemplul dvs.
The road to hell is paved with good intentions...
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Pai bun, dar ce este fals? Ceasul cu totul? Care din cele 3 este fals si care este bun? Toate sunt false?
Mecanismele sunt AS1130, des intalnite in ceasurile militare germane si sunt originale 100%, cadranele par OK, carcasele sunt OK..
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

Carcasele .
E relativ simplu de ,,construit " un ceas militar...
Mecanisme sint...o multime. Fie fara antishock fie cu. Diverse marci si tipuri. Exista chiar si site-uri unde se pot vedea care ce si cum...
Cadranele negre din nou exista si daca nu exista se pot rescrie/reedita reconstrui sau utiliza cele vechi existente pe alte ceasuri nemilitare.
Carcasele...din nou se gasesc. Noi !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

O intrebare pertinenta era daca exista o evidenta a serialelor utilizate de ceasurile militare, si mai ales care corespunde unei marci sau a altei marci.
Dar nu exista si de asta au aparut falsurile.
Sau daca exista , sint protejate tocmai pentru a evita aparitia ,,dublurilor"...:)
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Ma iertati, insa raspunsul dvs. este simplist.
Evident ca se pot construi replici in mod simplu, dar eu nu cred ca dvs. ati putea fi pacalit sa cumparati un Rolex fals de exemplu.
Noi aici - ca oameni priceputi in ale ceasurilor - imediat sarim "cadran rescris!", "mecanism ETA!", "mizerie chinezeasca!" etc.
Insa eu nu vad la nici unul din cele trei ceasuri cu serie identica un motiv sa ma indoiesc de autenticitate sa.
Astept observatiile dvs.

Eu nu cred ca sunt false carcasele, nici macar capacele?
Cunoasteti alte firme de ceasuri de razboi germane care sa fi fost copiate ca Tissot/ul?
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Pierpont DH

Mesaj de Alexvintage »

cataradoi scrie:Pai bun, dar ce este fals? Ceasul cu totul? Care din cele 3 este fals si care este bun? Toate sunt false?
Mecanismele sunt AS1130, des intalnite in ceasurile militare germane si sunt originale 100%, cadranele par OK, carcasele sunt OK..
Ceasul de pe ebay puteti sa-l excludeti din start. Dincolo de reputatia de falsificatori notorii a ucrainienilor, absenta santuilor ornamentale de pe rotile de armare sugereaza ca mecanismul nu este de Pierpont.
In rest trebuiesc verificate amanuntit eventual la microscop.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

Ok . Unul e original.
Care ?
Al dvs . ? Daca da, de ce ?
Altul ? Atunci de ce au serii identice ? Credeti ca nemtii au gresit mai ales la numerotarea lor, dupa ce ne-au obisnuit cu rigurozitatea si meticulozitatea registrelor si evidentelor lor ?
Vreau sa va spun ca dupa seria cadrului unei motociclete, s-au identificat atit conducatorul cit si pasagerul si s-au sters de pe listele cu disparuti...Asa ca despre ce vorbim ?
Eu cred ca e opera sau mai precis manopera falsificatorilor de pretutindeni, care vedeti si dvs ca ne inunda pe zi ce trece...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Stati un pic. Nu este o discutie despre cat de falsificatori sunt ucrainenii.
Din nou, si chinezii produc Rolex, dar nici unul din noi nu s-ar putea lasa pacalit.

Eu stiu ca urcaineni falsifica ceasuri, dar in cazul punctual al pierpont-ului de la ucrainean, nu puteti spune ca daca rotile de armare nu au striatii, ceasul este fake. Ok, s-a umblat in mecanism, dar nu exista nimeni care produce in garaj AS1130, asa cum fac chinezii cu clonele dupa 2824 de exemplu.
La ceasul meu striatiile sunt pe mijloc, la cel de/al treilea ceas sunt undeva spre partea exterioara a rotilor.
Daca ar fii copii, ar trebui sa fie la fel.

De fapt, ce reprezinta seria dintre D si H. Cineva sustinea ca este numarul cu care era inregistrat soldatul in scriptele contabilicesti ale armatei. Asa este sau este basm?
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

In lipsa unor registre care sa certifice chestia asta...numarul ala poate fi orice.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Pierpont DH

Mesaj de cataradoi »

Am o rugaminte: aveti un ceas Pierpont similar, despre care sunteti convins ca este original? Puteti posta, va rog, poze, ca sa ne lamurim asupra diferentelor?
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Pierpont DH

Mesaj de Alexvintage »

cataradoi scrie:... Asa este sau este basm?
Aveti dreptate, este un basm.
Seria provine de la producator, Wehrmachtul adaugand doar initialele D si H, eventual D sau DU pentru alte arme. E posibil ca in cadrul contractelor de fabricare sa se fi alocat diversilor producatori anumite serii dar nu exista dovezi concrete in acest sens.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pierpont DH

Mesaj de gherghin nicolae »

Nu am si nici nu am afirmat ca este fals al dvs.
Este o discutie ipotetica despre modul de reusi sau nu falsificarea diferitelor elemente componente ale unui ceas militar.
In speta carcasa.
Mecanisme similare am.
Carcase militare atit originale cit si falsuri din nou am...
Insa ansamblu carcasa plus ceas fals nu am.
Asta o spun sigur...
Carcasele le-am cumparat de pe net...alea noi . Complete . Cu geam, coronita capace inscriptionate, inclusiv elementul antishoc care prinde mecanismul...tabla sau inelul ala .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Scrie răspuns