Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 13:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casio Oceanus T200SLE-2AJR
MesajScris: 16 Oct 2021, 03:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Oct 2021, 15:03
Mesaje: 7
Salutari!

Ieri mi-a ajuns acest Casio Oceanus T200SLE-2AJR din Japonia:

https://imgur.com/a/XhZC9DM

Si ce ceas frumos intr-adevar! Versiunea SLE e acel "mid-blue" iar zvonurile spun ca fabrica lui Grand Seiko e practic impartita cu cea a liniei Oceanus de la Casio, iar acel "Zaratsu" polishing il gasim si pe T200 "Szalazar" (practic au fost cumparate sculele precum au facut Chinezii cu Venus si au construit mecanismul Seagull).

Ceasul vine cu doua curele de piele, una albastra inchis, alta maro - de buna calitate; dar am vrut neaparat sa fac contrast cu o curea "mustar" de la Colareb. Combinatie reusita, zic eu! Mai este inclusa in pachet si o scula extractor de telescoape.

Mecanismul este unul total special "Tough Movement" care difera din cate am inteles eu de G-Shock prin faptul ca nu exista o baterie propriu-zisa, ci un capacitor electric, care a fost testat sa "traiasca" pana in anul 2100 (care e si maximul calendarului perpetuu bytheway). Ceasul se incarca solar si spre deosebire de alte cadrane in care poti sa observi solarul, la acest Oceanus este foarte bine ascuns in acel albastru 'mid-blue' - chiar invizibil. Indicele de ora par sa pluteasca desi se vede dedesupt un mic sprijin negru. Efectul vizual este unul intr-adevar special.

Si apropos de cadran, dupa o procedura de "self-alignment" limbile se auto ajusteaza sa pice aliniate exact pe fiecare din pipi, iar daca instalezi app-ul Oceanus Connect poti sa setezi si incadrarea datei daca din greseala e cumva stramba. Super functionalitati!

Multiband 6 si Bluetooth asigura conectarea ori la centrele de ceas atomic din toata lumea (noi avem unul la Frankfurt aici aproape), ori fura ora exacta din telefon. Nu este neaparata nici conexiunea cu Bluetooth la telefon si nici cea Multiband 6. Atunci ceasul ramane "un quartz obisnuit".

Dimensiunile sunt 40mm cu 49mm cu 10mm - cumva diferite de cele specificate oficial. Pentru incheietura mea de 17.5cm nu mi se pare mare, desi obisnuit fiind cu un Junghans de 38mm imi va trebui ceva timp sa ma acomodez. Iar la o greutate de 64g nici nu-l simti.

Dupa vreo doua zile de purtat acest Casio Oceanus sunt foarte impresionat. E frumos, e destept, si n-a fost nici prea scump. Cu tot cu taxele vamale si TVA iese undeva sub 3000 de RON, depinde de pe care site japonez il mai gasesti in stoc.

_________________
Casio Oceanus OCW-T200SLE-2AJR.


Ultima oară modificat de Gregory pe 17 Oct 2021, 16:21, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio Oceanus T200SLE-2AJR
MesajScris: 16 Oct 2021, 13:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari, sa-l porti sanatos si sa te bucuri de el!

Multumim pentru review :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio Oceanus T200SLE-2AJR
MesajScris: 16 Oct 2021, 13:45 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Multumim de prezentare!
Foarte utila!
Sper sa iti aduca numai satisfactii!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio Oceanus T200SLE-2AJR
MesajScris: 17 Oct 2021, 11:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Am și eu trecut pe lista de achiziții mai demult un model din aceeași gama (dar nu prioritar) : OCW-T200S-2AJF
Prioritate : Spring Drive, 36K, cadrane deosebite ...

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Casio Oceanus T200SLE-2AJR
MesajScris: 17 Oct 2021, 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Oct 2021, 15:03
Mesaje: 7
Multumesc pentru primire!

@Zar: da, il aveam si eu ochit pe acela ice-blue, dar din pacate nu se mai face, si site-urile de incredere toate sunt out of stock...

_________________
Casio Oceanus OCW-T200SLE-2AJR.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România