Acum este 30 Noi 2020, 00:32

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 20:49 
Neconectat

La cat il port merge foarte bine :lol: Eu nu le testez sa vad cate secunde o ia razna. Are, WR 50m (poti face dus cu el, dar nu l-am incercat).Are 40 mm fc si ce imi place la el este combinatia de culori folosita la cadran, indici orari si bratele aratatoare care il fac foarte usor de citit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2019, 21:35 
Neconectat

Valabil si pentru mine, la putin peste 30 de ani (varsta mea) ma preocupa destul de mult si aspectul in sine al ceasului. Cadranul albastru m-a atras si pe mine, si combinatia dintre clasic si modern. O sa dea bine la mana cu siguranta, la o tinuta eleganta. Cat despre purtat, nu o sa il port foarte des, am mai multe si le schimb. Numa ce am luat Casio pentru purtat day by day. Mi-a placut foarte mult modelul, edifice, cronograf clasic, fara lumina, fara incarcare solara sau alte functii. Japonezii fac ceasuri nu doar frumoase cat si extrem de fiabile. Ma gandeam ca urmatorul ceas pe lista sa fie un vostok automatic. Am vazut preturi destul de bune la modelele clasice.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Ian 2020, 20:45 
Neconectat

Salutare din nou si la multi ani! Am zis sa revin cu feedback si... situatia s-a schimbat putin intre timp. Cand am comandat Orientul de pe bb am vazut la ei pe site ca nu vine in ambalaj (cutie) original ci personalizat bb. Am intalnit acelasi lucru acum ceva ani cand am achizitionat un ceas din magazin fizic si, nu ca m-ar fi deranjat foarte tare pentru ca tin ceasurile in cutie de ceasuri, nu in ambalaj dar asta m-a facut sa arunc o privire si pe alte site-uri si mi-a picat instant cu tronc un Seiko automatic, cadran la fel, albastru, open heart, calibru 4r35 cu hack si armare manuala, toate calitatiile de pe orient pe un seiko si am zis sa nu il ratez. O sa trec totusi Orientul pe lista de asteptare. Astazi l-am ridicat, fiind plecat din localitate, atasez poze cu frumusetea.
Imagine Imagine Imagine
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 06:48 
Neconectat

Felicitari pentru achizitie!!! Apropo, acest ceas nu este open heart si nici orientul care l-ai comandat nu era. Ceasurile open heart au decupaj in cadran sa se poata vedea rotita balansului.Eu zic ca acest Seiko este peste acel Orient, 6r35 se gaseste in mai multe ceasuri sub denumirea de NH35A, pe cand Orient cu F6 este pe piata de vreo 3 ani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 07:58 
Neconectat

papai scrie:
6r35 se gaseste in mai multe ceasuri sub denumirea de NH35A, pe cand Orient cu F6 este pe piata de vreo 3 ani.

NH35 este abia 4R, 6R este vandut tertilor ca NE15A. In aceste conditii, m-as mira sa fie diferente notabile intre ce e in Orient si ce e in acest Seiko.

Legat de open heart, poate se refera la capac vitrat :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 09:48 
Neconectat

papai scrie:
Felicitari pentru achizitie!!! Apropo, acest ceas nu este open heart si nici orientul care l-ai comandat nu era. Ceasurile open heart au decupaj in cadran sa se poata vedea rotita balansului.Eu zic ca acest Seiko este peste acel Orient, 6r35 se gaseste in mai multe ceasuri sub denumirea de NH35A, pe cand Orient cu F6 este pe piata de vreo 3 ani.

Mumtumesc frumos! Si eu consider ca ar fi putin peste ca si calibru, dar si Orient face ceasuri mecanice de exceptie asa ca nu m-as fi putut plange cu el. 4r35 este prezent in foarte multe ceasuri seiko fiind pe piata de prin 2010 si tot ce am citit despre el doar vorbe bune. Ieri dupamasa cand l-am luat, l-am reglat la secunda, dupa aproximativ 2-3 ore avea undeva la - 2 sec.. De atunci pana astazi a ramas la fel, nu s-a mai modificat. Ceasul a stat insa in cutie, nu l-am purtat. Insa mi se pare mai bine finisat si mai elegant decat orientul, de aceea l-am ales, nu pe principiul calibru si chiar arata si se simte premium, pozele de pe net nu redau nici pe departe.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 09:54 
Neconectat

Clipper scrie:
papai scrie:
6r35 se gaseste in mai multe ceasuri sub denumirea de NH35A, pe cand Orient cu F6 este pe piata de vreo 3 ani.

NH35 este abia 4R, 6R este vandut tertilor ca NE15A. In aceste conditii, m-as mira sa fie diferente notabile intre ce e in Orient si ce e in acest Seiko.

Legat de open heart, poate se refera la capac vitrat :D

Diferente notabile cu siguranta nu sunt, probabil colegul papai se refera la faptul ca, calibrul de pe seiko si-a dovedit fiabilitatea si este apreciat de multi productori de ceasuri ca si raport calitate/pret.
Lagat de open heart da, ma refer la capacul vitrat :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 20:09 
Neconectat

@sclifositu: ce referinta are acest Seiko?
Este frumos, sa-l porti sanatos! Ceva impresii, cum sta cu abaterea?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 21:23 
Neconectat

Multumesc! L-am sincronizat ieri si l-am tras, a stat in cutie pe power reserve pana acum, dupa aprox 30 ore are incredibila abatere de sub - 2 sec. L-am verificat de mai multe ori, aseara si astazi de dimineata.. s-a fixat cam dupa 2-3 ore cu abaterea asta si asa a ramas pana acum. Cat despre model/referinta este srpc21k1. Poza de catalog nu il reperezinta, are cadranul albastru inchis si este finisat glossy. Abaterea insa este exceptionala, nu am apucat insa sa il port sa vad cum sta cand e la mana.
Imagine Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 22:32 
Neconectat

Felicitari! asa abatere...COSC :shock: !Asadar, ai facut o alegere buna... :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Ian 2020, 23:10 
Neconectat

Da e un ceas frumos, mersi! M-a atras aspectul in primul rand, si daca lua 5-10 sec nu ma deranja asa tare. E un ceas maricel de 42, o sa il port ocazional la anumite tinute si ma bucur ca are armare manuala ca sa il pot trage cand nu e folosit mai mult timp. Mersi de sfaturi si sa ne mai auzim cu urmatoarele achizitii. Luna trecuta am facut doua asa ca, o perioada doar o sa privesc la voi : ) .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 02:03 
Neconectat

Card international de garantie ai primit la el?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 10:35 
Neconectat

Da. Oricum garantia este in baza facturii, acel card nu e completat. Sper nu am nevoie de ea orocum :D.
Asa l-am primit
Imagine

PS: vad ca sta foarte bine si pe parte de power reserve, are aprox 50 ore de cand e tras si inca nu s-a oprit. Bine l-am mai luat in mana la cate o poza in rest a stat in cutie. Ma impresioneaza acest calibru pana acum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2020, 19:48 
Neconectat

salutare
mi-am comandat un orient ffm03005w0
l-am luat de frumusete, de 10atm, de 21.600/ora si ... ca-mi place :wink:
aveti idee ce-i cu mecanismul lui? - FM46U
în caz ca-n cutie nu-i manualul, ce pot face?
are cineva idee unde pot face rost si de o bratara metalica?

deoarece abea între 3 si 7 vine, pun doar poza asta:
Imagine

mai am o-ntrebare - pe curea scrie qudeza w 22 orient watch co ltd
ce vrea sa fie acest qudeza? (W22 este marimea bratarii ... banuiesc)
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2020, 20:43 
Neconectat

deci nu ma poate ajuta nimeni?
este asa de exotic acest mecanism? - FM46U

:(

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]