Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Dec 2019, 18:03 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Asteptam poze si impresii. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 18:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Elefantul nu e distribuitor autorizat, deci ramai la mana comerciantului daca ai nevoie de garantie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Clipper scrie:
Elefantul nu e distribuitor autorizat, deci ramai la mana comerciantului daca ai nevoie de garantie.


Nu sunt interesant de faptul ca nu este adus pe canal oficial produsul si ca nu ma pot duce la service autorizat(Daca exista unul pentru orient la noi). Chiar e un avantaj, pentru ca daca se depasesc cele 15 zile de solutionare, pot cere banii inapoi. :) Cand un produs nu este adus pe canal oficial, se pierde mult timp pe logistica.
Vezi aici de ce nu ma agit legat de asta: viewtopic.php?p=278698#p278698

Revin cu poze. Din ce am inteles, sunt lenti in perioada asta. Rabdarea nu e tocmai punctul meu forte cand imi doresc ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 21:01 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Descrierile ceasuriolor pe elefant sunt gresite de multe ori. Urmariti codul exact al ceasului si comandati de acolo daca este mai ieftin. Atentie! Pretul variaza de la zi la zi. Poate creste sau scadea chiar si cu 15% in cateva zile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Pai probabil au un feed automat, iar importul datelor se face automat. Si datele se pun cu ‘autofill’. La fel si cu pretul, probabil se actualizeaza la nivel de ore in functie de feed-ul furnizorului.
Vedem ce or sa imi aduca..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Dec 2019, 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Este si pe emag, chiar mai ieftin. https://www.emag.ro/orient-ceas-automat ... DXRV0CBBM/
Cred ca-l iau de la ei pentru politica de retur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
A venit de la emag. Elefant nu s-a miscat.

Ce mi se pare ciudat. Geamul se murdareste instant. Daca pun degetul pe geam, ramane amprenta mai ceva ca-n filme(luare de amprente). Tisslul si Atlanticul nu au problema asta. Am dat un mail catre Orient sa vedem ce spun.
Poze mai jos.

https://ibb.co/k0vjhkH
https://ibb.co/WVWsrxY
https://ibb.co/k4NXq9T

_______
later edit
Emag mi-a raspuns solicitarii si mi-au zis ca da, este safir. Urmeaza sa actualizeze si site-ul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 12:16 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Sa-l porti sanatos!


Ultima oară modificat de Dragos M pe 09 Dec 2019, 14:58, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Mersi! Si un video.

Revin, aparent site-ul de upload rupe calitatea-n 2.
Later edit, prea mare bataie de cap. Nu mai pun video.
Oricum sper sa fie ok in timp. :)

La ce interval ar trebui mers la ceasornicar pentru uns si verificari? ~5 ani?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 15:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
drewminator scrie:
A venit de la emag. Elefant nu s-a miscat.

Ce mi se pare ciudat. Geamul se murdareste instant. Daca pun degetul pe geam, ramane amprenta mai ceva ca-n filme(luare de amprente). Tisslul si Atlanticul nu au problema asta. Am dat un mail catre Orient sa vedem ce spun.
_______
later edit
Emag mi-a raspuns solicitarii si mi-au zis ca da, este safir. Urmeaza sa actualizeze si site-ul.

Culoarea neagra a cadranului scoate in evidenta amprentele/grasimea de pe deget mult mai bine decat un cadran alb.
Nu cred ca vei primi un raaspuns tehnic din partea Orient in privinta asta... ce sa zica? spala-te mereu pe maini...? E normal sa ramana urme, nu stiu daca sunt mai vizibile pe mineral decat pe safir. Apropo: scrie undeva/oriunde pe ceas sau mecanism ca este safir, sau spui asta doar din descrierea produsului? am inteles ca Emag ti-a zis ca este safir, dar scrie pe ceas asa ceva?
Cred ca pe undeva conteaza si materialul sticlei.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 15:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Probabil e legat de codul produsului, undeva evident nu scrie asta.

Legat de Orient, nu le-am cerut info despre amprente. Ar fi fost absurd. Doar voiam sa confirme ca e safir dupa codul de produs. Pentru ca ar fi normal sa aiba o data base cu tot ce au vandut.. e ca un serial number teoretic de la produse si cnp de la oameni.

Vedem acum..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 20:32 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
drewminator scrie:
Probabil e legat de codul produsului, undeva evident nu scrie asta.

Legat de Orient, nu le-am cerut info despre amprente. Ar fi fost absurd. Doar voiam sa confirme ca e safir dupa codul de produs. Pentru ca ar fi normal sa aiba o data base cu tot ce au vandut.. e ca un serial number teoretic de la produse si cnp de la oameni.

Vedem acum..


Daca e modelul din poza, este safir.Orient oferea inainte un model ca al tau, adica carcasa identica cu safir dar cu alt mecanism.
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... -db05001t/
Orient mai face ceasuri cu inima la vedere cu acelasi mecanism ca al tau ,dar mai ieftine si mai mari in diametru, cele din seria bambino.Pretul la al tau se justifica doar datorita safirului.
Daca vrei sa verifici safirul, o metoda mai arhaica ar fi cu metoda stropul de apa, care pe cristal se imprastie ,iar pe safir ramane compact.
Alta metoda mai stiintifica ar fi cu un aparat dedicat .
https://www.emag.ro/tester-de-bijuterii ... 9KEALw_wcB


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Dec 2019, 18:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Nu stiam de faza cu apa, aparent asa este. Pare a fi safir. Ramane de vazut cum se comporta in timp. Dar oricum sunt multumit de el. Vad ca are eroare. +10-15 secunde aprox. la 1 zi. Ceea ce mi se pare rezonabil.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 12:48 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Un ceas foarte frumos, sa il porti sanatos! Cat despre sticla, initial as fi zis ca nu este safir din doua motive, ceasurile orient cu safir au de obicei un marcaj pe cadran care indica asta si/sau este marcat pe capac faptul ca sticla este safir. Adica trebuie sa punctezi asta cand pui safir pe un ceas mai ales ca, de obicei, se reflecta in pret. Si 2, pretul, nu ma asteptam ca un automatic sub 200 dolari sa vina cu safir. Totusi, pe site-ul producatorului se specifica ca ar fi deci trebuie sa luam de buna ce zice acolo pentru ca nu vorbim de o companie de mana a doua care sa faca astfel de greseli. Din fericire este foare usor de verificat, mergi la un bijutier in oras, si cu un aparat special se verifica in 2 secunde duritatea si daca e safir. Cam orice bijutier ar trebui sa poata verifica. Atentie, nu magazin de bijuterii, atelier de bijuterii. Succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Ian 2020, 13:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
sclifositu scrie:
...Din fericire este foare usor de verificat, mergi la un bijutier in oras, si cu un aparat special se verifica in 2 secunde duritatea si daca e safir. Cam orice bijutier ar trebui sa poata verifica. Atentie, nu magazin de bijuterii, atelier de bijuterii. Succes!

Din fericire se poate verifica mult mai usor acasa, bine-mersi. Pui o picatura de apa pe cristal cu o pipeta/seringa/ce te duce mintea si vezi cum se comporta: daca picatura se imprastie ca o balega de vaca, nu este safir; daca sta ca o picatura de roua - este safir.
Simplu si eficient.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România