Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Discutii intre pasionati.
Scrie răspuns
tgd
Mesaje: 580
Membru din: 19 Mai 2013, 00:11

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de tgd »

Am sunat si intradevar sunt vandute separat. Modelul S are capatul cu furca mai lat si e destinat pentru curele iar modelul F cu furca mai ingusta pentru bratari.
Avatar utilizator
flexibil29
Mesaje: 788
Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Localitate: Londra

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de flexibil29 »

Claudiu scrie:Ba da,sunt multew de spus despre calitatea lupelor.
Suportul ei este mai putin important-cu toate ca si aici conteaza greutatea acesteia,diametrul acolo unde se pune la ochi,sa aiba aerisire,etc.
F.importanta este lentila,dar din pacate aici numeni nu da detalii.Eu am avut zeci de lupe,unele mai bune altele mai proaste,dar ultima achizitionata-de fapt este un cadou0este "the best",este o lupa Bergeon facuta doar pentru fabrica ETA.

Cele de la Ghita sunt ok.Nu sunt cele mai grozave,dar nici rele nu sunt,au claritate ok,si deformarea este destul de mica.
Este important deasemenea de vazut distanta de focalizare,el le prefer pe cele cu distanta mai mare de focalizare.
Va salut , intentionez ca imi cumpar ceva lupe de la Bergeon cu diferiti factori de marire si ma intereseaza daca stiti cumva materialul din care este confectionata lentila ( sticla sau alt compozit ) ? Dupa ce primesc lupele ce ar trebui sa verific pentru a-mi da seama daca sunt autentice sau nu ? Din cate am inteles se mai gasesc pe piata si produse Bergeon contrafacute. Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de Claudiu »

Cel mai sigur este sa iei lupele de la un distribuitor serios si autorizat. Sincer, nu stiu compozitia lentilelor, dar este f.important sa nu distorsioneze. Imagineaza-ti ca verifici un ax balans, si lupa distorsioneaza si ai sa-l vezi ori cu uzura ori stramb.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
flexibil29
Mesaje: 788
Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Localitate: Londra

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de flexibil29 »

Claudiu scrie:Cel mai sigur este sa iei lupele de la un distribuitor serios si autorizat. Sincer, nu stiu compozitia lentilelor, dar este f.important sa nu distorsioneze. Imagineaza-ti ca verifici un ax balans, si lupa distorsioneaza si ai sa-l vezi ori cu uzura ori stramb.
Am primit lupele si sunt de-a dreptul incantat. Diferenta intre lupele ce le aveam si Bergeon este enorma atat claritatea cat si luminozitatea sunt net calitative. In ceea ce priveste materialul din care sunt facute lupele se pare ca se evita folosirea sticlei datorita greutatii acesteia ( din spusele unora ) .
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de Clipper »

Un video interesant despre sculele de desfacut capacele infiletate + schimbare baterie: https://www.youtube.com/watch?v=1umpb67VCs8
dino_z
Mesaje: 513
Membru din: 06 Iul 2013, 01:35

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de dino_z »

flexibil29 scrie:
Claudiu scrie:Cel mai sigur este sa iei lupele de la un distribuitor serios si autorizat. Sincer, nu stiu compozitia lentilelor, dar este f.important sa nu distorsioneze. Imagineaza-ti ca verifici un ax balans, si lupa distorsioneaza si ai sa-l vezi ori cu uzura ori stramb.
Am primit lupele si sunt de-a dreptul incantat. Diferenta intre lupele ce le aveam si Bergeon este enorma atat claritatea cat si luminozitatea sunt net calitative. In ceea ce priveste materialul din care sunt facute lupele se pare ca se evita folosirea sticlei datorita greutatii acesteia ( din spusele unora ) .
...poate superioare..NU CALITATIVE !!!
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de Dragos M »

Ce spuneti de setul prezentat in link ?

http://www.ebay.com/itm/24-PCs-20PCs-Wa ... 3f27ca3ac3

E bun pentru inceput ? Stiu ca e chinezesc si ca majoritatea ustensilelor se gasesc si in kit-uri de 15 dolari, dar pare destul de complex. Ma bate gandul sa desfac cateva rusesti.. doara asa, de curiozitate.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de Claudiu »

Eu nu te pot sfatui...nu am lucrat cu asa ceva.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
chintix
Mesaje: 920
Membru din: 02 Iul 2011, 19:56
Localitate: Bucuresti

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de chintix »

Claudiu scrie:Eu nu te pot sfatui...nu am lucrat cu asa ceva.

...dar ai vazut video-ul lui Clipper? Nu pot sa cred ca sunteti colegi !? Imagine
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de Claudiu »

:lol: :lol:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
GEO
Mesaje: 736
Membru din: 12 Iun 2008, 15:48

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de GEO »

Dino-Lite - USB Microscopes for Watchmaking - http://www.dino-lite.eu/index.php/en/

Cred ca vine insotita si de aplicatia respectiva.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de gherghin nicolae »

Am eu. Vine cu CD de instalare și cu tot ce trebuie.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de george.traista »

Buna ziua,

As dori sa-mi cumpar un set de surubelnite, pentru un incepator, am facut o scurta lista, imi poate recomanda cineva ce sa aleg dintre urmatoarele variante?

Varianta 1 - http://www.germanelectronics.ro/conrad. ... pid=820926

Varianta 2 - http://www.okazii.ro/accesorii-ceasuri/ ... a158338442

Varianta 3 - http://www.shopexpert.ro/shop/produs/91 ... lectronist

Multumesc
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de doru rudeanu »

Buna ziua.
Cred ca varianta de pe Okazii este cea mai buna.
Nu va recomand varianta 3.
Cu stima,
Avatar utilizator
george.traista
Mesaje: 33
Membru din: 08 Mai 2013, 09:03
Localitate: Timisoara, Romania

Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului

Mesaj de george.traista »

Multumesc Doru,

Interesant ca vanzatorul de pe okazii are mai multe scule de ceasornicar deci mi-ar fi usor ca incropesc o mica trusa de la el.
Scrie răspuns