Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 04 Apr 2014, 14:08 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2013, 21:34
Mesaje: 75
Cu riscul de a ma repeta va voi spune inca odata care este legatura dintre Peren si Romania pentru ca sunt unii care ori nu au fost inzestrati cu o capacitate de intelegere si citire ori s-au plafonat intr-un sistem unde totul este bazat pe demonstarea fortelor proprii prin diferite mijloace.
Nume PEREN (Dezambiguizare) sursa dexonline.ro
PERÉN adj. v. durabil, persistent, rezistent, trainic.
Peren este un brand ROMANESC inregistrat in ROMANIA la OSIM
Toate ceasurile ce poarta pe cadran inscriptia PEREN sunt asamblate in Romania din piese importate din Elvetia
Prima colectie este denumita TRANSYLVANIA
Transilvania sau Ardealul (în maghiară Erdély, în germană Siebenbürgen) este o regiune istorică și geografică situată în interiorul arcului carpatic, una din regiunile istorice ale României - sursa ro.wikipedia.org
Ceasul Peren prinde viata in atelierele din Fagaras judetul Brasov,ROMANIA
Inscriptionarea cadranului este facuta in Brasov,ROMANIA
Cutia de ambalare cat si materialele de informare in legatura cu ceasul sunt facute in ROMANIA


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 04 Apr 2014, 14:27 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Domnul meu , cred ca va aprindeti prea tare, si nu are rost.Indiferent de comentariile ( pozitive sau negative ) de pe acest forum, dvs ca si antreprenor trebuie sa va continuati ideea.Colegul Impala are dreptate , in final piata este cea care decide daca este sau nu un proiect de succes.

Daca intentia dvs este sa produceti cu adevarat ceasuri ( sau indiferent ce altceva ), sfatul meu este sa tratati acest lucru cu maxima seriozitate : sa aveti un consilier bun ( foarte bun ) in marketing , sa investiti bani in afacere , in publicitate , sa va asumati niste posibile pierderi financiare initiale , si mai ales sa nu aveti atitudinea pe care o au majoritatea antreprenorilor romani : profit cat mai mare si cat mami repede :(

In rest ....multa bafta !!

Bicart scrie:
Cu riscul de a ma repeta va voi spune inca odata care este legatura dintre Peren si Romania pentru ca sunt unii care ori nu au fost inzestrati cu o capacitate de intelegere si citire ori s-au plafonat intr-un sistem unde totul este bazat pe demonstarea fortelor proprii prin diferite mijloace.
Nume PEREN (Dezambiguizare) sursa dexonline.ro
PERÉN adj. v. durabil, persistent, rezistent, trainic.
Peren este un brand ROMANESC inregistrat in ROMANIA la OSIM
Toate ceasurile ce poarta pe cadran inscriptia PEREN sunt asamblate in Romania din piese importate din Elvetia
Prima colectie este denumita TRANSYLVANIA
Transilvania sau Ardealul (în maghiară Erdély, în germană Siebenbürgen) este o regiune istorică și geografică situată în interiorul arcului carpatic, una din regiunile istorice ale României - sursa ro.wikipedia.org
Ceasul Peren prinde viata in atelierele din Fagaras judetul Brasov,ROMANIA
Inscriptionarea cadranului este facuta in Brasov,ROMANIA
Cutia de ambalare cat si materialele de informare in legatura cu ceasul sunt facute in ROMANIA


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 04 Apr 2014, 14:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Bicart scrie:
...
Peren este un brand ROMANESC inregistrat in ROMANIA la OSIM.

Am inteles acum si regret ca am interpretat situatia altfel.
Sper sa aveti succes si subscriu la felicitarile colegilor.
Am inteles probabil gresit din acest pasaj:
Bicart scrie:
...PEREN s-a nascut in orasul Bienne,Elvetia cunoscut sub numele de capitala mondiala a orologeriei iar misiunea companiei este aceea de a oferi produse de inalta calitate la preturi accesibile

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 04 Apr 2014, 17:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Catalin, e cam tarziu pentru "capul plecat sabia nu taie". Te-ai balacarit si acum vii cu "am inteles gresit". Normal ca vine un moderator si sterge totul si iar se uita, dar eu nu uit si nici cei mai cu capu' pe umeri.
Bine a mai zis Bogdan1, tare bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 04 Apr 2014, 17:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu am plecat nici-un cap Bogdane!
Am scris cele de mai sus dupa ce Bicart a specificat ca brandul este inregistrat OSIM, pentru ca pana acum nu a spus asa ceva! Iar ce a lasat sa se inteleaga este ca Peren a luat nastere in Elvetia.

Si daca vrei, trimite-mi pe PM in ce consta dreptatea lui Gabi ca sa nu mai balacarim apele aici.
Alunecos, nu? adica un om care nu o tine mortis pe-a sa, care poate sa spuna despre aceeasi persoana si bune dar si rele este alunecos, nu? Este un om care isi exprima parerea si cand crede ca e bine dar si cand e rau, asta-i...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 17 Noi 2017, 11:50 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2017, 13:01
Mesaje: 1
Aplaud initiativa, iti urmaresc si pagina de Facebook. Ai ceva noutati legate de brandul tau?

Bicart scrie:
hey tocmai am inceput un proiect care promit ca o sa il duc la bun sfarsit pentru toti Romanii patrioti care ar purta cu mandrie un ceas made in Romania cu piese din Elvetia.Momentan lucrez la o firma din Elvetia si fac ceasuri de toate tipurile pentru ei si am reusit sa ajung la un angajament pentru a cumpara cateva piese de la ei,am cumparat deja 10 cadrane si carcase otel inoxidabil,am rezervat deja si mecanismele Ronda 5030 D 13 Chrono gold plated startech iar cadranele vor fi imprimate in Romania prin procedeul de tamponare cu o matrita,deja am comenzi pentru aceasta linie de ceasuri care daca v-a prinde bine la public o voi mari consistent.Pretul v-a fi undeva la 270,300 de lei si voi oferi garantie 2 ani.Sper sa fie o campanie de bun augur pentru Romania si poate cu anumiti investitori voi putea lansa o linie de diferite modele,lucru ce i l am propus si sefului meu insa nu este nimic sigur in aceasta privinta,puteti vedea aicea cadranul ceasului
viewtopic.php?f=13&t=4908&start=420


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri... made in Romania?
MesajScris: 19 Noi 2017, 18:18 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sper sa apra ceva noutati.I-am dat Elenei Lasconi de la PRO TV datele colegului Bicart pentru a realiza un reportaj despre respectivele ceasulri....Sper sa se concretizeze.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România