Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 20:50 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
Fiind pasionat de ceva ani buni,am intrat in posesia multor piese,bragadele majoritatea de rusesti,mi-am reparat reconditionat mie cate am considerat ca am putut dar imi raman piese,cum ar fi balansuri rusesti noi-noute pe care nu am cum sa le folosesc,una ca nu am capabilitatea si echipamentul necesar sa fac o astfel de reparatie,doua ca nu mai am timp pentu ele.
Am fost gazduit cu placere aici si imi place sa "balesc" la posesiile membrilor,asa ca m-am hotarat sa dau ceva inapoi....
balansuri si piese pt rusesti am noi noute destule......in cutiutele lor speciale pastrate saracele dinainte sa ma nasc eu,carcase limbi si cam tot ce se poate,daca as avea timpul si echipamentul necesar cred ca as mai face cateva zeci de ceasuri.
Incercati sa mi detaliati ce vreti pt ca am piesele primite la gramada nu stiu de la ce mecanisme vin exact si mi-ar face placere sa invat ce cine unde care....o sa revin cu fotografii cand pot.O zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 20:53 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Pai vreti sa le donati sau doar sa le identificati ?
Daca vreti sa le donati ...le primesc eu .
Eventual va dau un ceas ...doua in schimbul lor.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 21:07 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
un ceas...doua...nu m-am gandit niciodata sa le vand dar un schimb ar suna bine,atat timp cat aveti ce sa faceti cu ele nu ma deranjeaza...am uitat camera foto la un prieten si astept luni sa o primesc inapoi,va dau fotografii cu tot ce eu consider ca nu mai folosesc si vorbim atunci,sau pot face si acum cu telefonul cateva.....carcioage@yahoo.com.....ca sa nu incarcam forumul


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 21:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ok si cu telefonul , doar sa vad cite ceva acolo...
Mail-ul meu este gherghinnicolae@yahoo.com
Multumesc .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 21:28 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
am pus cateva pe pat.....mai sunt dar sunt in cutiute prin toata camera tre sa le caut sa ajung la tot...unele cutiute continceasuri pe care le-am pregatit pt asamblare si nu am ajuns niciodata sa le termin...alea magandesc sa le dau,cutiutele rotunde contin arcuri,remontoare ,limbi si asa mai departe,mi-am facut ucenicia la un mare maestu batran din oltenita acum ceva ani,domnul Zois avand 85 de ani s-a stins in urma cu un an,prin el am gasit fosti ceasornicari si lucratori la fabrica de ceasuri din Bucuresti si Budesti din perioada pre '89 multi dintre ei s-au lasat de meserie si piesele lor de schimb au ajuns la mine pt exercitiu....
Imagine
Imagine
astea sunt doar cateva......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 11 Ian 2014, 21:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Relativ interesant.
Spun relativ , pentru ca daca-i vorba de un schimb atunci doresc mai multe amanunte, detalii si poze clare. Nu ma intereseaza atit piesele marunte, ci ace, cadrane si eventual balansuri cum sint cele din cutiuta aceea. Doar sa nu fie toate identice ...
Multumesc, si astept poze mai clare pe eMail ...daca tot vi l-am dat (sau l-ati solicitat ) :D

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 00:08 
Neconectat

Membru din: 12 Sep 2013, 17:36
Mesaje: 18
V-as ramane recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un ax balans pt un cronometru rusesc marca Agat (Azam). Am cautat la toti ceasornicarii din oras insa toti imi spun ca nu se mai fabrica piese pt asa ceva. Multumesc pt intelegere


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 04:36 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
trebuie sa mi detaliati...poate o fotografie sau un desen cu ceva dimensiuni.....ax balans stiu ca am...sunt cateva sticlute de plastic transparent pe care nu le-am desfacut niciodata...better safe than sorry....daca as sti mai multe poate as fi mai de ajutor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 05:01 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Greu de identificat asa ...Sint niste dimensiuni , cote...
Probabil nici ceasornicarii de meserie nu-l pot identifica doar asa , dintr-o privire , daca are o multime de axe (axuri ) diferite la un loc ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 15:01 
Neconectat

Membru din: 12 Sep 2013, 17:36
Mesaje: 18
O sa incerc sa-l desfac si sa-l pozez daca spuneti ca aveti mai multe dimensiuni...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 17:55 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
Cine ti-a spus ca e axul balans?.......din cate am reusit sa citesc,nu esti singurul cu problema asta.....am gasit destui pe alte forumuri care au cautat fara succes....sa speram ca am....poate ii faci fotografii mai detaliate si il postezi la indentificari ceasuri si un alt coleg de forum e un pic mai citit decat noi si stie de la ce se potriveste....in alt rand de idei din imaginile gasite pe guagal ca forma si marime se potriveste cu unul sau doua modele pe care le am....o zi buna


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 18:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
gherghin nicolae scrie:
Greu de identificat asa ...Sint niste dimensiuni , cote...
Probabil nici ceasornicarii de meserie nu-l pot identifica doar asa , dintr-o privire , daca are o multime de axe (axuri ) diferite la un loc ...


Ati citit ce v-am scris mai sus ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 19:50 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
am citit desigur....dar "incercarea moarte n-are" adica nu vad alta sansa,dumneavoastra vedeti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 12 Ian 2014, 19:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Am si eu cred ca 400 de axe . Unele-s la fel , altele mai mari , mai mici , diverse modele , tipuri...
Doar o comparatie cu sublerul , luate fiecare pe rind ...sau ma rog alea care seamana cit de cit .
Cautati pe undeva pe net dimensiunile (cotele ) unui astfel de ax. Apoi , incercati si masurati , daca aveti rabdare...
Probabil lui Claudiu sau cuiva care zilnic are de lucru cu asa ceva i-ar fi mai usor de identificat . Insa asta am mai scris-o mai sus .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Donez.....
MesajScris: 13 Ian 2014, 21:29 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2013, 22:16
Mesaje: 31
Localitate: Oltenita
stau cam rau cu timpul, am facut cateva fotografii in fuga...va alegeti ce doriti....
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
daca aveti nevoie de ceva din fotografii imi spuneti


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România