evaluare ceas rado

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
MonToya
Mesaje: 40
Membru din: 24 Apr 2012, 19:35

evaluare ceas rado

Mesaj de MonToya »

Salut , am si eu un ceas rado original de dama , imi puteti spune va rog cam cat ar valora pe piata romaneasca ?

Pozele nu sunt prea clare , pe spate scrie : rado Diastar Swiss 153.0430.3 scratchproof watersealed limited edition 216/700

Astept pareri , multumesc.




Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de Claudiu »

Ceasul nou este scump,undeva la 1500 euro.Din pacate pretul la revanzare scade drastic....
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
MonToya
Mesaje: 40
Membru din: 24 Apr 2012, 19:35

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de MonToya »

am vazut 2000 de lire , dar ma gandeam daca e cineva interesat de el si ce sume mi-ar oferi.
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de Gabi1 »

Puteti posta niste poze putin mai clare cu ceasul?
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
MonToya
Mesaje: 40
Membru din: 24 Apr 2012, 19:35

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de MonToya »

poze mai clare :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
razvyy
Mesaje: 1940
Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Localitate: Baia Mare

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de razvyy »

Eu cred ca-i fake.
In cazul asta nu mai face nici un leu.
Rado si Cartier sunt cele mai falsificate ceasuri de dama. In special variantele quartz, insa am vazut si falsuri echipate cu calibrele automatice.
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские
AdrianH
Mesaje: 172
Membru din: 06 Aug 2012, 09:58
Localitate: Constanta

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de AdrianH »

Puneti fotos ale mecanismului, asa fara nu o sa dea nimeni nici 50 lei pe el.
MonToya
Mesaje: 40
Membru din: 24 Apr 2012, 19:35

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de MonToya »

este original 100% , vreau sa stiu cat as putea lua pe el si daca ar fi cineva interesat... o sa fac poze si la mecanism la toate ceasurile , dar sa gasesc sa le desfac
Avatar utilizator
razvyy
Mesaje: 1940
Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Localitate: Baia Mare

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de razvyy »

Planeaza mari suspiciuni asupra ceasului Rado... cum ca ar fi fake.
Axista indicii in acest sens (lipseste serial number si alte indicii).
Nu inteleg cum de a ramas la vanzare, in sectinea dedicata... Am facut report, nimic nu se intrezareste.
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские
MonToya
Mesaje: 40
Membru din: 24 Apr 2012, 19:35

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de MonToya »

razvyy scrie:Planeaza mari suspiciuni asupra ceasului Rado... cum ca ar fi fake.
Axista indicii in acest sens (lipseste serial number si alte indicii).
Nu inteleg cum de a ramas la vanzare, in sectinea dedicata... Am facut report, nimic nu se intrezareste.

nu inteleg de unde atata rautate ... nu e primul ceas scump si de dama pe care il vand , dar pe sapt viitoare cand imi trimite sora mea ceasul , voi incerca sa il desfac sa fac poza la mecanism ( ea l-a cumparat de nou si acum vrea sa il vanda )
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de adl »

http://www.ebay.co.uk/itm/Rado-Diastar- ... HOP:GB:101
Sunt si la preturi mult mai mari, dar acesta s-a vandut de curand. Sper sa ajute.
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de Gabi1 »

MonToya scrie:
razvyy scrie:Planeaza mari suspiciuni asupra ceasului Rado... cum ca ar fi fake.
Axista indicii in acest sens (lipseste serial number si alte indicii).
Nu inteleg cum de a ramas la vanzare, in sectinea dedicata... Am facut report, nimic nu se intrezareste.

nu inteleg de unde atata rautate ... nu e primul ceas scump si de dama pe care il vand , dar pe sapt viitoare cand imi trimite sora mea ceasul , voi incerca sa il desfac sa fac poza la mecanism ( ea l-a cumparat de nou si acum vrea sa il vanda )
MonToya, nu inteleg unde vezi tu "atata rautate", ai cerut opinii in conditiile in care ceasul este prezentat partial(fara mecanism) iar pozele sunt asa cu sunt, in schimb sariti repede de fund in sus daca cineva are o alta opinie fata de ce astepti, acum poti sa reclami ca esti luat peste picior, ca asa sunt luati membrii mai noi in balon etc....este ca nu am dreptate?! :wink:
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Avatar utilizator
Bebe
Mesaje: 694
Membru din: 09 Oct 2010, 22:01
Localitate: Bucuresti

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de Bebe »

MonToya scrie: nu inteleg de unde atata rautate ...
Nu e din rautate, dar falsurile nu sunt acceptate aici. Daca faceti dovada ca e autentic, nu e nici o problema.
"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de Gabi1 »

Bebe scrie:
MonToya scrie: nu inteleg de unde atata rautate ...
Nu e din rautate, dar falsurile nu sunt acceptate aici. Daca faceti dovada ca e autentic, nu e nici o problema.
Ce nu intelege el, este faptul ca a prezentat o carcasa si doreste evaluarea unui ceas prezumtiv original .
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Avatar utilizator
razvyy
Mesaje: 1940
Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Localitate: Baia Mare

Re: evaluare ceas rado

Mesaj de razvyy »

MonToya scrie: nu inteleg de unde atata rautate ...
Rautate nu am vazut in mesaj, fermitate - DA! Si nu inseamna ca-i fals, doar ca exista dubii. Am vazut replici bune care se deosebesc de replicile ieftine (suruburi rotunjite si cu locas pentru surubelnita dreapta, marcaje identice). Interesant at fi de vazut ce scrie pe cadran la ora 6 (un zoom daca-i posibil, ori o fotografie care sa surprinda inscrisurile respective) si o fotografie a mecanismului. In mod normal, pe langa referinta din 8 cifre trebuie sa apara un serial number, care este poansonat (nu marcat cu laser), caractere mai mici si mai adancite in capac. Daca tot desfaci ceasul, fa o fotografie si cu spatele capacului (partea dinspre mecanism).
In cazul ceasurilor de buzunar chiar mi-am dat interesul pentru o evaluare corecta.
MonToya scrie: nu e primul ceas scump si de dama pe care il vand ....
... dar nici primul ceas dubios. TAG este o replica ieftina, din cate-mi dau seama. Asteptam fotografii edificatoare.
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские
Scrie răspuns