Pagina 1 din 2

Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 08:54
de emilmaga
Am intrat aseara in posesia unui ceas care era in wishlist de ceva timp. A fost achizitionat de la creationwatches.com la un pret foarte bun: 125 USD transport inclus la care s-a adaugat vama 50 lei, deci un total de 460 lei, sub jumatate din cel mai bun pret gasit in tara.
Este vorba de primul meu Stiletto, Citizen Eco-Drive AR1110-11H.

Imagine

Ce m-a atras la acest ceas:
- simplitatea cadranului
- lipsa secundarului si a datei
- eleganta carcasei
- grosimea de numai 4.7 mm care l-a facut sa obtina recordul de cel mai subtire ceas solar din lume
- geamul safir
- made in Japan

Lucruri care imi plac mai putin:
- Eco-drive nu ma incanta prea tare, as fi preferat un mecanism mecanic insa are totusi avantaje practice de necontestat.
- textul " Eco-drive" de pe cadran il socotesc ca fiind un minus, putea sa ramana doar imprimat pe spatele ceasului.
- tipla de pe spatele ceasului am dat-o jos mai greu si a ramas o mare parte din lipiciul acela nenorocit pe care l-am dat jos cu greu
- cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.

Ceasul a ajuns repede, in 4-5 zile cu DHL, impachetat exceptional, cutie, tiple, manual si garantie semnata:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Detalii tehnice despre ceas aici:
http://www.citizen.com.hk/?content=895& ... uct_id=957
Asa arata la mana mea:
Imagine

Cei 39 de mm cu rama subtire il fac sa arate ca un 42mm. Se simte excelent la mana si da satisfactia si senzatia unui lucru bine inchegat desi este foarte subtire; nu stiu de ce dar ma duce mereu cu gandul la o katana de fiecare data cand ma uit la el, totul este facut cu un scop precis, toate liniile sunt trasate functional si elegant fara complicatii artistice inutile.
Per total sunt foarte multumit de acest ceas, il recomand tuturor care cauta un ceas elegant pentru costum.

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 09:35
de Zar
Informativ : fara ''Eco-Drive'' pe cadran (doar pe capac) exista varianta ''0.45'' - http://045.citizen.it/modelli.html

Lipiciul de pe capac se indeparteaza foarte usor cu un betisor pt. urechi + acetona.
Chiar are finetea si perfectiunea unei lame de katana. :wink:

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 13:35
de emilmaga
Zar scrie:Informativ : fara ''Eco-Drive'' pe cadran (doar pe capac) exista varianta ''0.45'' - http://045.citizen.it/modelli.html

Lipiciul de pe capac de indeparteaza foarte usor cu un betisor pt. urechi + acetona.
Mersi pentru link si sfatul cu acetona, eu am procedat cu spirt medicinal insa a durat cam mult.

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 13:46
de lawrence38
Arata foarte bine si acesta pe negru. Probabil ai vazut topicul meu privind dilema dintre cele 2 cu ecran alb.

125 Euro ( vad ca ai scris dolari dar cred ca e un typo?)este intr-adevar un pret bun, mai ales ca are si ecran safir un plus extrem de important, in special pentru mine.

Sa-l porti sanatos! 8)

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 13:54
de lawrence38
emilmaga scrie: - cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.

http://www.ebay.com/itm/Unisex-Mesh-Ste ... 1035672594

Ieftin ca braga dar am cumparat unul acum cateva luni, initial pentru un Rodina "homage" dar l-am pus si pe Citizen, fratele cu ecran alb al acestuia si se potriveste perfect, atat ca "look" cat si dpdv "tehnic". La 4$ nu ma asteptam la cine stie ce dar am fost placut surprins.

N-am un shot cu Citizen-ul pe mesh ca sunt la munci :mrgreen: dar am unele postate mai demult, pe Rodina.

Imagine
Imagine

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 14:23
de emilmaga
lawrence38 scrie:Arata foarte bine si acesta pe negru. Probabil ai vazut topicul meu privind dilema dintre cele 2 cu ecran alb.

125 Euro ( vad ca ai scris dolari dar cred ca e un typo?)este intr-adevar un pret bun, mai ales ca are si ecran safir un plus extrem de important, in special pentru mine.

Sa-l porti sanatos! 8)
Mersi, linkul direct cu pretul:
http://www.creationwatches.com/products ... -3077.html

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 14:26
de emilmaga
lawrence38 scrie:
emilmaga scrie: - cureaua desi se potriveste bine, nu da senzatia unei curele care va rezista mai mult de 6-9 luni la folosinta normala; in acest sens urmatoarea investitie va fi un mesh de 20, sper sa gasesc unul potrivit.

http://www.ebay.com/itm/Unisex-Mesh-Ste ... 1035672594

Ieftin ca braga dar am cumparat unul acum cateva luni, initial pentru un Rodina "homage" dar l-am pus si pe Citizen, fratele cu ecran alb al acestuia si se potriveste perfect, atat ca "look" cat si dpdv "tehnic". La 4$ nu ma asteptam la cine stie ce dar am fost placut surprins.

N-am un shot cu Citizen-ul pe mesh ca sunt la munci :mrgreen: dar am unele postate mai demult, pe Rodina.

Imagine
Imagine
Mersi pentru link, imi comand si eu una.

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 18:08
de calin gabi
Frumos Rodina ,cadranul ,carcasa la anse este o clona ,nici nu zici ca nu e Nomos.

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 18 Iul 2014, 19:28
de lawrence38
calin gabi scrie:Frumos Rodina ,cadranul ,carcasa la anse este o clona ,nici nu zici ca nu e Nomos.
Da, as fi preferat un ecran cu ceva originalitate dar...asta e. Ce nu inteleg eu e de ce s-au complicat cu ruta Rodina (cica au cumparat drepturile de folosire a numelui de la rusi :roll: Mai bine puneau ceva in chineza pe ecran iar jos unde scrie "China Made" sa fi pus un font mai mare. Mi-am luat inima in dinti si l-am purtat la birou de vreo doua ori, sunt cativa colectionari, unul l-a observat si normal ca la prima vedere a crezut ca-i Nomos, apoi i-am aratat ce scrie mai jos :mrgreen:

BTW, stau si ma intreb cati stiu ca Nomos Tangente, la randul lui, nu e decat o "replica", copie, cum vreti sa-i spuneti al unui alt model nemtesc din anii 20-30, adica acest Lange din poza de mai jos. Si nu, Nomos nu a platit nimic catre Glashutte pentru a folosi acel design, pentru ca nu era copyright pe design-ul respectiv. Scuzati de off-topic.

Ca sa revenim on-topic, acest Stiletto dupa mine e tot o interpretare a stilului minimalist, asa cum erau si acest Bauhaus-uri la vremea lor. Ceea ce m-a atras la el in primul rand. Faptul ca e atat de subtire il face de asemenea extrem de comfortabil si de asemenea mai putin susceptibil la julituri. Desi eu unul, purtandu-l la servici vreo doua zile, am avut cateva moment cand m-am uitat sa vad daca il mai am la mana, e atat de usor ca "dispare" pur si simplu. Cum am aproape exclusiv mecanice si multe sunt destul de grele, parca lipseste ceva daca nu simt macar 100 grame atarnand pe incheietura.

Imagine

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 05 Aug 2014, 21:01
de emilmaga
Astazi , cu ajutorul colegului Gringo caruia ii multumesc din nou, am intrat in posesia unei bratari mesh:
Imagine
Imagine
Este foarte comoda, fina si eleganta, sunt foarte multumit de alegerea facuta, noua curea completeaza foarte bine ceasul in ansamblu.

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 05 Aug 2014, 21:08
de Raul Bordas
Frumos domnule Emil, si la cat mai multe!

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 06 Aug 2014, 00:21
de lawrence38
emilmaga scrie:Astazi , cu ajutorul colegului Gringo caruia ii multumesc din nou, am intrat in posesia unei bratari mesh:
Imagine
Imagine
Este foarte comoda, fina si eleganta, sunt foarte multumit de alegerea facuta, noua curea completeaza foarte bine ceasul in ansamblu.
Foarte aratos! Cel negru arata si mai bine pe mesh, il pusesem si eu pe-al meu pe o astfel de curea (cel cu ecran alb) dar parca nu mi-a placut, am revenit la cureaua neagra de piele + una maro aftermarket pe care am cumparat-o intre timp. Urmeaza un Hirsch Croco albastru inchis, e pe drum, :roll: ala cred ca o sa arate bine cu ecranul alb...sper

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 21 Aug 2014, 22:13
de Zar

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 22 Aug 2014, 09:30
de Zar
Imagine

Re: Stiletto-Simplicity is the ultimate sophistication

Scris: 23 Aug 2014, 10:05
de cnd
Scuze ca scriu aici, dar am comandat si eu bratara asta mesh si sunt dezamagit e un pic stramba,inchizatoarea am desfacut-o ca sa o reglez si acu nu pot sa o mai inchid;a ta cum e?