Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Iul 2020, 23:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 16:59
Mesaje: 130
caracotivalentina scrie:



Tissot e dragut, dar Seiko Si Claude Bernard nu mai intra in categoria clasic elegant, ci sport casual mai degraba.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iul 2020, 07:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Depinde acum si cat de masiv este sotul sau ce statura are in fond si la ce vrea mai exact sa asorteze acest viitor ceas.

De exemplu, pe mana lui Michael Jordan un IWC de 46mm arata poate ca un 41-42mm pe mana unui om "normal", insa desi il avantajeaza diametrul, grosimea nu e de ceas elegant si e clar ca o manseta nu poate acomoda in mod corect un ceas de grosime sport, deci degeaba e bun diametrul daca nu iti intra confortabil sub haine.

Imagine

Eu personal nu as alege ceasurile cu elemente placate cu aur, placarea este rezistenta in sine in sensul ca sunt sanse foarte mici sa pateasca ceva de la sine peste ani, insa fiind un strat superficial va fi afectat la orice zgarietura adusa ceasului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iul 2020, 08:36 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2020, 11:18
Mesaje: 10
Buna dimineata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iul 2020, 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
Incep prin a-mi cere scuze in primul rind onoratilor colegi, apoi d-voastra ca imi spun si eu opinia, este probabil ce-a mai nesemnificativa eu fiind un "noob" in domeniu desi am crescut inconjurat de ceasuri... Dar eu personal as scoate din lista ceasurile Quartz si cele placate cu aur... Nu este problema ca cele quartz nu sunt bune... este treaba ca nu au clasa, le lipseste distinctia, gratia si rafinamentul... deosebirea dintre ceasul automatic si ceasul cu quartz este fix deosebirea dintre om si robot... Poate ca ceasul automatic nu este atat de precis..dar are viata proprie... nu are nevoie de baterie ca sa traiasca... Pentru mine ceasul automatic este viu si il respect ca atare !

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iul 2020, 23:30 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2020, 11:18
Mesaje: 10
Buna seara! In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate tot am probleme cu publicarea raspunsului. Am.renuntat la invicta clar si pana la.urma am mers pe acest seiko doar ca limba albastra e neagra. https://www.kultho.ro/ceas-seiko_premie ... AwLTEwMDAv
Domnul de la ceasuri mi-a spus ca e un ceas f bun si foarte elegant(potrivit de costum)
L am.gasit si redus 50% . Sper sa i placa! Va tin la curent! O seara frumoasa.
Am.inteles ca e din categoria premium cu un mecanism.premium.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Iul 2020, 23:39 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2020, 11:18
Mesaje: 10
Si pentru a va da detalii referitor la ce s-a vorbit si nu am putut raspunde, sotul meu e un tip la 1,97 si 100 si de kg ce are numai ceasuri cu diametru mare peste 45 chiar si 50. Eu necunoscand multe despre ceasurile barbatesti le vedeam pe alea casual elegante si tineam mortis sa iau unul mare.pana am ajuns in magazin si mi a aratat domnul exact ce si cum!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iul 2020, 10:24 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Felicitări, cred că este o alegere inspirată. Să-l poarte cu plăcere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iul 2020, 12:12 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2020, 11:18
Mesaje: 10
Va multumesc din suflet!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iul 2020, 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Razvee scrie:
Felicitări, cred că este o alegere inspirată. Să-l poarte cu plăcere!

+1!
Sa ne scrieti impresia lui cand il va primi - daca doriti.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iul 2020, 10:42 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2020, 11:18
Mesaje: 10
va multumesc din suflet pentru ajutor! L-a primit mai devreme si i-a placut foarte foarte mult! A fost foarte surpruns mi a spus ca este foarte fin si chiar vroia sa si ia un ceas de costum! Sunt fericita! Va multumesc din suflet pentru ajutor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România